Komentáře

Jiří Hlavenka: Český vzdělávací systém je notoricky mimo dobu a čas. Vzdělání musí pádit s dobou

15. 09. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Často slýchávám námitky, že krajská samospráva nemá do školství moc co mluvit. Že se má starat o provoz škol, které zřizuje, o to, aby se tam „svítilo a topilo“, o jejich výbavu, opravy a případně nejvýš jednou za šest let vybrat nového ředitele nebo ředitelku.

Jiří Hlavenka

Nesouhlasím s tím. Český vzdělávací systém je notoricky mimo dobu a čas, není schopen se měnit tak rychle, jak se mění společnost, vzdělává a vychovává žáky a studenty pro doby minulé. Rigidita centrálních orgánů je obrovská; má ale kraj jen čekat, až se něco změní „nahoře“? Rozhodně ne – jeho možnosti jsou naopak docela velké a to jsou přesně místa, ve kterých bychom chtěli v Jihomoravském kraji působit.

První obrovskou pravomocí je výběr ředitele nebo ředitelky školy; v celém procesu i v samotném jmenování má kraj mocnou pozici. Součástí výběrových řízení je předložení koncepce rozvoje a řízení školy uchazečem – důležitý dokument, bohužel v praxi často jen formální a plný obecných frází. Ředitel dělá školu, on či ona je hlavním hybatelem změn. Vzhledem k tomu, že formální kritéria uchazeči u výběrových řízení splňují, měl by být plán rozvoje vzdělávání v dané instituci klíčovým dokumentem, který rozhoduje o tom, koho kraj do této pozice nakonec obsadí. Naší snahou bude dělat výběrová řízení vždy, když bude řediteli či ředitelce končit funkční období, a to i tam, kde jsme s volbou spokojeni – protože i zde je to skvělá příležitost obhájit své působení a získat post znovu právě pomocí kvalitního plánu rozvoje.

Kraj pochopitelně nemůže a ani nesmí školám nakazovat, „co a jak mají učit“. Může ale ředitelům i učitelům poskytovat metodickou a školicí pomoc, ukazovat jim příklady dobré praxe a pomáhat jim orientovat se v modernějším vzdělávání akcentujícím méně prosté znalosti a více schopnosti a dovednosti žáků a studentů. Má k tomu vlastní školicí instituci (Středisko služeb školám). Jejím prostřednictvím má nabízet vzdělávání více ve směru kvality pedagogiky a osobního rozvoje pedagogů a nikoli jen k zvládání předpisů a účetnictví. Budeme v tomto směru se Střediskem služeb školám intenzivně pracovat, aby byla nabídka této metodické pomoci co nejširší, a hlavně vysoce kvalitní, moderní.

Doba pádí kupředu a vzdělání musí utíkat s ní. Naší snahou na kraji bude, aby jihomoravské školství pomáhalo vyslat do života žáky a studenty co nejlépe připravené poprat se s moderní dobou. 

Autor Jiří Hlavenka je číslo 2 na kandidátce Pirátů do krajských voileb v Jihomoravském kraji

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jiří Hlavenka

Štítky: #Jihomoravský kraj #krajské volby #školství

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.