Reportáže

Michal Gill: Piráty ve světě zajímá ochrana soukromí víc, než transparence. V Česku jsme museli najít kompromis

14. 09. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jak funguje předsednictvo Pirate Parties International? Jsou témata, na kterých se dokáží shodnout pirátské strany po celém světě? Jaká je budoucnost mezinárodního “pirátství”? A má Česká pirátská strana ve srovnání ve světě konkurenci? O tom všem získáte představu z rozhovoru vedoucího Zahraničního odboru Pirátů Davida F. Wagnera s členem předsednictva PPI Michalem Gillem.

gill-main

Ahoj Michale, představil by ses nám na začátek?
Ahoj, jmenuji se Michal Gill, v Pirátech funguji od roku 2012. Do roku 2018 to bylo v Moravskoslezském kraji, jmenovitě v Karviné, od roku 2018 jsem v Praze. V současné době už více než rok působím jako asistent pirátského místostarosty Štrébla na Praze 3. Dále ve straně již cca. 7 let funguji v Zahraničním odboru, kde je nyní mou hlavní náplní členství v předsednictvu Pirate Parties International (PPI).

Mohl bys více rozvést svojí roli v PPI?
Jsem řadový člen předsednictva. Vloni jsem byl pokladníkem, ale s tím jsem skončil, protože náš přístup k financím a informacím byl tehdy dost tragický. Finance ne že by nebyly, ale bohužel máme švýcarský účet a k těm financím bylo strašně těžké se asi 2 roky dostat.

A tenhle problém stále trvá?
Teď už se to snad vyřešilo. Oni pořád jedou tím starým systémem, kde je na všechno potřeba ověřené dokumenty, které si posíláme po celém světě (předsedkyně je z Kanady), musí to vždy být ověřeno dvěma lidmi, kteří mají doma krabičku, do které musí strčit kartu, prostě devadesátá léta. Snažil jsem se bohužel bezúspěšně udělat něco, co udělali European Pirate Parties (PPE), kde Markéta Gregorová prostě zavedla Fio účet a je to transparentní; to ten náš v PPI bohužel není.

Tak to by možná mělo být, když je jedním z našich hlavních témat transparentnost nebo je to spíše naše české téma?
To je spíše naše české téma, Piráti to mezinárodně takhle moc neberou a spíš s tím mají problém kvůli GDPR a obecně více vyzdvihují soukromí než transparenci, zatímco Češi už dávno museli najít kompromis.

A jak se tedy vlastně domlouváte v rámci PPI, když jednotlivé národní pirátské strany mají takhle odlišné pohledy na tak zásadní otázky?
Tak teď je nás momentálně 38 stran, z nichž některé ale postupně „umřely“ a jsou zralé na vyškrtnutí. Kdybychom to takhle hrotili na každé jednotlivosti, tak se nikdy nedomluvíme. Teď jsme byli na jedné společné akci v Polsku a snažili jsme se dát dohromady manifest společné politiky, něco na způsob Pirate Parties for Dummies – výsledkem měla být brožura či knížka. Možná na to ještě dojde, ale výsledkem by mělo být nějaké nejnižší minimum, které mají všechny strany společné, ale já se bohužel obávám, že to minimum bude opravdu velmi nízké, protože těch bodů, na kterých se všichni shodneme, je relativně málo a ani ta transparence spoustu lidí příliš nepálí a nižší společný jmenovatel si už moc představit neumím. Kdybych měl říct alespoň jeden společný jmenovatel, byl by to důraz na dodržování a neustálé rozšiřování lidských práv. Dále asi svobodný přístup k informacím, takové věci, které nás zde pálily nejvíc před 10 lety. Je si třeba uvědomit, že ČR už je dnes zemí prvního světa, zatímco naše členské strany typu Rusko nebo Tunisko řeší zcela jiné problémy, než my v Česku.

Mohl bys trochu víc charakterizovat, jak vlastně funguje PPI, jakou má strukturu a jaký má cíl?
Struktura je podobná jako v PPE, máme 9 členů předsednictva z nichž je 1 předseda, 1 místopředseda, 1 generální sekretář a 1 pokladník. Nejvyšším orgánem je General Assembly (valné shromáždění) členských stran. Hlas mají jen jednotlivé pirátské strany za členské státy, což většinou bývá 1 hlas na stát, výjimku tvoří například Slovensko, kde mají 2 pirátské strany, nebo Španělsko a Katalánsko.

Cílem PPI je ovládnout svět a vyrobit 200 liberálních států (smích). Myslím, že žádný oficiální cíl v současné době neexistuje; fungujeme hlavně jako podpůrná organizace pomáhající začínajícím pirátským stranám.

A plní tu roli z tvého pohledu dobře?
Neplní tu roli dobře. Každý z českých Pirátů, kdo měl s PPI za posledních 10 let něco dočinění, řekne, že se to možná pomalu zlepšuje, ale všichni se tomu holt věnujeme volnočasově a je to jen hrstka lidí, co na tom pracuje. Hrstka lidí na celém světě. Typicky těch 9 členů předsednictva a pár náhradníků do předsednictva. Takže hrstka lidí, kteří mají spoustu práce a nikdo z nás na to nemá čas. Tedy žádná revoluce, ale pomocí evoluce se to pomalu lepší.

Myslíš si, že by tenhle problém mohla vyřešit větší finanční podpora?
Nevím, jestli by nás větší finanční podpora vytrhla. Určitě by to více zviditelnila. Jedna z největší předností PPI je, že je pozorovatelem při Ekonomické a sociální radě OSN. Máme právo tam psát texty a přednášet je, ale bohužel nemáme ani na cesťáky, abychom tam vyslali lidi (do New Yorku, Ženevy atd.). Fyzické vyslání člověka někam dál se povedlo, pokud vím, jednou. Češi mají určitě kapacitu na to, aby psali kvalitní texty, máme na to odborníky a výborné expertní týmy, které se tomu mohou věnovat. Za normálních okolností to ale píšou dva členové PPI, protože koordinovat s Čechy začínáme až teď.

Dříve jsi zmiňoval, že některé státy jsou kvůli neaktivitě na vyškrtnutí; jak se aktivita měří?
Měří se to mj. účastí na General Assembly, které se koná minimálně jednou do roka a pokud se za poslední 3 roky nezúčastní ani jednou, bere se to jako neaktivita. Momentálně je nastaveno, že se alespoň 1/3 členů musí General Assembly zúčastnit, aby bylo usnášeníschopné, což není tak snadné, když je momentálně z 38 členů asi 8 téměř úplně neaktivních. Malé strany holt mají vysokou šanci, že zaniknou.

Pirátskou stranu z určitého státu tedy v PPI zastupuje kolik lidí?
Měl by to být 1 člověk jako permanentní spojka. V některých případech je to ale samozřejmě víc. Například Češi: Já jsem v předsednictvu, tak se komunikuje přese mě, nicméně oficiální spojkou je Vojta Pikal.

Jinak ještě k těm aktivitám, snažíme se o další aktivity, abychom se scházeli častěji než jednou do roka, protože je žádoucí udržovat s našimi členy kontakt.

Co je podle tebe třeba udělat, aby se situace v PPI zlepšila?
Co by třeba konkrétně Češi mohli udělat, je nahnat dobrovolníky, kterých máme dost, aby organizovali častější aktivity, klidně po Jitsi, nebo zaplnili místa v různý standing committees (pracovních skupinách). Dále se snažím o vznik obdoby našeho českého Pirátského fóra; to by PPI potřebovala jako sůl.

Jsou podle tebe čeští Piráti nejúspěšnější ze všech pirátských stran?
Bezkonkurenčně, jediné v čem možná pokulháváme za Německem je členská základna, kde oni mají tisíce členů, ale je to samozřejmě dáno rozdílem ve velikosti států i tím, že jsou organizováni jako samostatné strany po jednotlivých spolkových zemích. Co se volební úspěšnosti týče, jsou za námi nejblíže Lucembursko a Island, kteří zatím jako jediní další dokázali dostat Piráty do svých parlamentů.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: David F. Wagner/Michal Gill/Redakce

Štítky: #David F. Wagner #Michal Gill #pirátská soutěž #Pirátská strana #rozhovor #Zahraničí/Svět

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.