Reportáže

"Piráti nehledají dokonalost, ale dobrá řešení," říká v rozhovoru zastupitelka Eva Tichá

09. 09. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Eva Tichá patří mezi ty Piráty, pro které je dobrovolnictví, aktivismus a pirátská politika životním stylem. Někdy je až s podivem, kolik toho stihne. Je aktivní jako zastupitelka na Praze 6, intenzivně se věnuje otázce životního prostředí, založila iniciativu Praha 6 neplastuje, stará se o seniory či bezdomovce. Výčet jejích zájmů je však mnohem širší. I proto Evu detailně vyzpovídala Romana Klimešová v profilovém rozhovoru Pirátských listů.

eva-ticha-main

Jsi člověk, který je všude vidět. Myslím, že by na Tebe mohl pasovat i vtip “ otevřu konzervu a vyskočí Eva” :-D  Tvé fotky jsou na všech pirátských kanálech a jsi neustále na ulicích, v kampani, s novinami, na akcících... Kdyby se přeci jen našel někdo, kdo Tě nezná, představíš se, prosím krátce? 
Jsem pirátskou zastupitelkou MČ Praha 6 v opozici, členkou komise životního prostředí a komise dislokační (nebytových prostor), místopředsedkyní Kontrolního výboru tamtéž. Pracuju jako úřednice MČ Praha 11, kde vedu tým oddělení styku s veřejností. Jsem dobrovolnicí v Domově pro seniory Elišky Purkyňové a v Nadačním fondu humanitární pomoci, s nímž dvě neděle v měsíci věnuji práci pro lidi bez domova a lidi, kteří potřebují pomoc. 

Je skoro až neuvěřitelné, že tohle všechno jeden člověk stihne. Jak jsi se vlastně dostala k Pirátům? 
K Pirátům mě přivedl dlouholetý kamarád, kterého Piráti zaujali svým intelektuálem a názory. Přivedl mě do bývalého Pirátského centra v Praze 3 ve sklepních prostorách, kde jsem se poprvé setkala s Jakubem Michálkem a Ondřejem Profantem. Mě na Pirátech zaujal především přístup k lidem bez rozdílu, otevřený tým, zajímavé aktivity, společné akce, setkání a debaty. Překvapilo mě a potěšilo, co všechno tak mladí lidé dokáží vymyslet, plánovat, připravovat a uskutečňovat. To vše mě přitáhlo a přála jsem si být toho součástí. Záhy jsem pochopila, že se názorově ztotožňuji s Piráty i proto, že jsem v podstatě Pirátkou už od mala, kdy jsem bránila slabší před silnějšími a občas jsem se s nimi dostala do sporu či do potyčky. Pomáhala jsem ve školce a ve škole spolužákům s učením a babičkám v naší ulici s nákupem a úklidem. Hrála jsem od páté třídy basket, který mě vedle rodiny a školy utvářel. Rodiče mi dali svobodu, která měla svá pravidla. Důvěřovali mi a v mých aktivitách mě podporovali. Také díky nim jsme jako první v širší rodině úspěšně absolvovala Vysokou školu ekonomickou a současně hrála ligový basketbal.

Pirátství je určitý životní styl - máš to evidentně “pod kůží”. Přesto jsou někdy okamžiky, kdy se to může jevit velmi únavným životním stylem. Co Tě vlastně motivuje a naplňuje nejvíc? 
Mým hnacím motorem jsou lidi, životní prostředí a život jako takový. Motivují mě, inspirují a naplňují radostí a energií.

Můj syn o mě říká, že jsem maminka minimalistka a to mě drží nad vodou. Nepotřebuji toho mnoho ke svému životu a největší radost mi přináší spokojenost a radost ostatních.Při práci pro Piráty mě nejvíce naplňuje práce v hejnu v kampaních, což je už jakési vyvrcholení samostatné i společné práce Pirátů v různých oborech. Nejraději mám kontaktní kampaně. 

Věnuji se životnímu prostředí a zemědělství, komunikaci a PR. Díky Pirátům jsem se zlepšila v digitálním životě. Po mnoho let se také zabývám vzděláváním, k čemuž mě přivedla i výchova mého syna. Baví mě společné vzdělávání, školení, debaty a setkání s Piráty. Líbí se mi, že si Piráti umějí poradit v různých situacích a nedělají z ničeho vědu. Nehledají dokonalost, ale dobré řešení.

Díky za takový obsáhlý výčet. Přesto - je něco, co Tě u Pirátů naopak limituje? Něco, kde bys ráda viděla zlepšení? 
Víme, že mezilidské vztahy jsou tvrdý oříšek. Mrzí mě, když se řeší nedorozumění v osobních vztazích veřejně a z komára děláme velblouda. Vnímám a chápu, že někteří z nás jsou nezkušení, či málo vyzrálí. Chci pečovat o naše vztahy, utužovat je a zlepšovat. Chci chránit svobodu, přátelství, toleranci, úctu, respekt a pokoru. I tím se od ostatních politických stran odlišujeme. Je to jako v rodině, když nepečujete, láska, soudržnost a hezké vztahy se pomalu vytrácejí.

Ano, v tom s Tebou stoprocentně souhlasím. Vím, že v komunikaci a potažmo ve vztazích obecně máme jako Piráti velké rezervy a je tu hodně toho, čemu se máme naučit. Přesně pro to, aby pro nás to Pirátství byla radost a ne starost. Ale pojďme zase zpět k tobě. Máš přes to všechno, co děláš, čas na sebe? 
Můj život jsou Piráti, ale také si umím odpočinout. Na to mi stačí víkend, kdy vyrážím na zahrádku nebo za maminkou na chalupu. Tam odpočívám fyzickou prací na zahradě a v lese, což mě baví, uklidňuje a dobíjí. Letošní dovolená byla pracovní a na opalování nezbyl čas. Podařilo se nám se sestřenicemi vyspravit a vybílit babiččinu největší sednici na chalupě. To bylo radosti a chvály! Volný čas trávím v přírodě, s přáteli jdu na sklenku, chodím do sauny a plavat, stále sportuji. Mám ráda divadlo, dokumentární filmy o přírodě, forenzní vědy. Nedávno jsem četla Ivana Klímu „Láska a smetí“. Miluju Seifertovy básně.

Vidím, že i tohle máme společné. Příroda, zahrádka, knihy, rodina - i já zdánlivé maličkosti vnímám jako důležité pro spokojené žití. Nu a když už jsme u toho, tak asi poslední otázka: Co si ještě přeješ ? 
Přeju si, aby Piráti uspěli v komunální politice i v nejvyšších patrech politického života, ochránili svobodu a demokracii a mohli nabídnout šanci každému bez rozdílu. A tam Piráty v budoucnosti vidím. Ráda se zapojím a budu toho součástí – jedním dílkem – puzzlem.

Sama za sebe si přeju, aby lidé kolem mě byli šťastni.

Děkuju, to přirovnání k jednomu dílku puzzle krásně sedí. A ještě tedy doplňme: Kde Tě lidé na ulici můžou potkat? 
Momentálně pomáhám v kampani kandidátům Pirátů do Senátu Adéle Šípové z Kladna a Robertu Veverkovi z Prahy, také středočeským Pirátům v kampani do krajských voleb. Pirátská tour napříč republikou je skvělý nápad. Taky jsem se svezla z Mladé Boleslavi přes Nymburk do Poděbrad. Lidé pirátské aktivity vnímají pozitivně a jsou vstřícní. Kontaktní kampaň přináší lidem zážitek a dává jim smysl.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Romana Klimešová/Redakce

Štítky: #Eva Tichá #Praha 6 #Romana Klimešová #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.