Média

Premiér nechal nejslabší v uhelných regionech na holičkách

07. 09. 2020 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Uhelné regiony (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj) patří k ekonomicky nejslabším a strukturálně nejpostiženějších českým regionům. Aktuální globální trendy a přechod na bezuhlíkovou ekonomiku zasadí regionům další tvrdé rány. Pro spravedlivou transformaci a nový start pro tyto regiony byl zřízen relativně štědrý Just Transition Fund (JTF), který sliboval v následujících sedmi letech do ekonomik uhelných regionů napumpovat 91,8 miliard Kč, tedy zhruba dvojnásobek ročního rozpočtu těchto krajů.

Barczi-Sokolovsko

Bohužel, tento významný stimul se i díky zásahu české vlády rozplynul a zůstal z něho pouhý pahýl. Jelikož se česká vláda bála relativně krajské autonomie, snížila možnost přerozdělení finančních toků podle krajských potřeb na 68,8 miliard Kč, a tak sebrala znevýhodněným regionům možnost postavit se hrdě na vlastní nohy, zmodernizovat své ekonomiky a pomoci tisícům propuštěným se rekvalifikovat a neztratit pracovní návyky.

“Tato vláda kopla do regionů jako je Karlovarský kraj a jejich obyvatel tím, že premiér Babiš na summitu EU podpořil snížení financí ve fondu spravedlivé transformace. Ten je klíčový pro restart všech tří uhelný regionů v ČR. Absurditou pak je, že například navzdory ponížení tohoto klíčového fondu se naopak navýšily například zemědělské dotace,” komentuje závěry summitu pirátský poslance Petr Třešňák zvolený za Karlovarský kraj.

V současné době bojují Piráti v Evropském parlamentu o co nejvyšší investice do uhelných regionů. Cílem je, aby jednotlivé regiony mohly přerozdělovat co nejvíce peněz právě na co nejnižší úrovni s jasnou a pevnou kontrolou ze strany Evropské komise. "O penězích se má rozhodnout na nejnižší logické úrovni a je nutné pojistit, že půjdou do inovací a pro lidi, ne do linek na toastový chléb,” říká europoslanec Mikuláš Peksa. O celém rozpočtu se bude hlasovat v září.

Pokud se podaří dostat alokaci na původní úroveň, bude náš kraj moci z tohoto fondu podpořit vznik nových malých a středních podniků, investovat do vědy, inovací a vzdělávání, digitalizace, rekvalifikace a nových zdrojů energií. Jedná se obory, které poskytnou nová uplatnění pro technicky nadané pracovníky, přinesou přidanou hodnotu a díky tomu i adekvátní finanční ohodnocení pro zaměstnance. “Pokud uhelné regiony nedostanou možnost důstojně restrukturalizovat svojí zastaralou ekonomiku, nelze očekávat tolik potřebnou změnu negativních trendů u většiny relevantních socioekonomických indikátorů. Bez tohoto stimulu bude kraj nadále opouštět velké množství schopných lidí,” shrnuje dopady vládního rozhodnutí ekonom a člen krajského expertního týmu Pirátů Karlovarského kraje Šimon Barczi.

Fond spravedlivé transformace je jedinečná šance pro náš region. Nenechme si ji vzít naší vládou, která nemyslí na naše potřeby.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Šimon Barczi

Štítky: #ekonomika #Karlovarský kraj #Mikuláš Peksa #Moravskoslezský kraj #Petr Třešňák #sociální politika #Šimon Barczi #Těžba #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.