Média

Jak budou probíhat podzimní volby? Vyražte zvolit Piráty na Kraj a do Senátu 2.-3.10. 2020

03. 09. 2020 | 12 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dvojitá volební nadílka čeká příznivce Pirátů hned zkraje října a my věříme, že nás přijdete podpořit. Jak asi víte, v České republice proběhnou volby do krajských zastupitelstev a také první kolo voleb senátních. V prvním případě mají Piráti ambice na získání pozice některého z hejtmanů a v tom druhém jde o vytvoření pirátského senátorského klubu, tedy zvolení alespoň pěti senátorů. Co občany v rámci voleb čeká?

šance změnit budoucnost bus

Nejprve to nejdůležitější - poznačte si do kalendáře samotné termíny voleb:

 • 2. a 3. října 2020 - volby do zastupitelstev krajů a první kolo voleb do Senátu
 • 9. a 10. října 2020 - druhé kolo voleb do Senátu

To, jestli se vás také týkají senátní volby a proběhnou i ve vašem obvodu, to zjistíte ZDE.

Samotné volby budou probíhat klasicky ve volebních místnostech či do přenosné volební schránky jako vždy, až na případy voličů v povinné karanténě nařízené lékařem či hygienikem. Ve volební místností i před ní bude třeba dodržovat bezpečnostní opatření a pokyny členů volební komise. Jde zejména o rozestupy či dezinfekci rukou. Vezměte si také vlastní psací potřebu a vhodné je i použití ochranné roušky, byť by bylo nepovinné.

Co když budu v době voleb v karanténě kvůli COVID-19?

Pokud se na Vás vztahuje karanténa č izolace z důvodu ochrany před COVID-19, můžete ve volbách hlasovat jedním ze tří speciálních způsobů. Karanténa nebo izolace z důvodu jiného onemocnění je překážkou volebního práva.

Podmínkou pro hlasování je přítomnost na seznamu osob v karanténě, je nutné se prokázat rozhodnutím krajské hygienické stanice nebo potvrzením od lékaře (to vydá příslušný obvodní lékař), na základě kterých komise umožní hlasovat.

 • "Drive-in" hlasování
  Hlasovat bude možné z motorového vozidla na hlasovacích stanovištích k tomu vybavených. Umístění stanovišť bude zveřejněno na webových stránkách krajského úřadu. Hlasovat u stanoviště se bude v čase 7:00 - 15:00 ve středu 30. září (v druhém kole senátních voleb ve středu 7. října)
 • Zvláštní přenosná volební schránka
  Ti, kteří z vážných důvodů nemohou využít drive-in, mohou telefonicky požádat o vyslání zvláštní přenosné volební schránky, do které budou moci volit v místě pobytu. Číslo bude zveřejněno na webových stránkách krajského úřadu a lze požádat do čtvrtku 1. října do 20:00 (pro druhé kolo senátních voleb do čtvrtku 8. října do 20:00)
 • Volební stanoviště u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb 
  Volební stanoviště se také zřídí například v domovech důchodců, které budou uzavřeny z důvodu karantény. Volit může každý, kdo má trvalé bydliště ve volebním obvodu, kde je poskytovatel služeb umístěn.

Pro hlasování zvláštními způsoby je třeba se prokázat občanským průkazem, nezapomeňte proto na něj. Pokud se bude současně konat obecní referendum, můžete využít speciální způsoby volby i pro hlasování v referendu.

Podrobnosti o zvláštních způsobech hlasování upravuje zákon 350/2020 Sb. Piráti do zákona prosadili ustanovení, že u jednání nezbytných k výkonu volebního práva podle tohoto zákona je vyloučena protiprávnost. Tím se upřesnilo, že není možné porušit karanténu či izolaci v širším rozsahu než v nezbytně nutné míře k odvolení podle tohoto zákona a současně se garantuje, že při dodržení tohoto pravidla nikdo nesmí být za odhlasování a kroky k němu nezbytně vedoucí trestán.

Každý hlas je důležitý, tak přijďte podpořit transparentní pirátskou politiku, které se zatím na krajských úřadech a v Senátu příliš nedostává.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #krajské volby #krajské zastupitelstvo #senát #Senátní volby #volby

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.