Aktuality

Pražští radní schválili zásady pro poskytování dotací, rozdělování peněz bude transparentnější

26. 08. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Rada hl. m. Prahy schválila na pondělním zasedání zásady pro poskytování dotací. Jde o další krok k transparentnějšímu rozdělování veřejných prostředků. Nově budou existovat pravidla pro přidělování dotací mimo grantové systémy, budou zveřejňovány všechny podstatné informace o dotacích a dotace nad jeden milion korun budou podléhat důslednější zpětné kontrole.

Pražský portál otevřených dat

Praha ročně rozděluje dotace za více než 1,2 miliardy korun. Drtivá většina z nich je rozdělovaná v rámci grantových programů, které mají předem daný systém přijímání a vyhodnocování žádostí a rozhodování o nich tak podléhá objektivním kritériím. Zhruba pět procent dotací se ale přiděluje na základě individuálního rozhodování, například proto, že je nelze mezi stávající grantové programy podřadit. Za účelem zvýšení transparentnosti a předvídatelnosti rozhodování rada stanovila, že i tyto individuální žádosti budou podléhat věcnému hodnocení podobně jako u grantů, aby rozhodování o nich mělo jasná pravidla.

Rozdělování veřejných prostředků musí podléhat jasným pravidlům, aby nevznikaly pochybnosti o nekalých praktikách, jako se to projevilo v minulosti například u sportovních dotací. Zásady pro poskytování dotací schválené radou jsou významným krokem vpřed,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský, který schválený materiál předkládal.

K dalšímu zvýšení transparentnosti bude sloužit zveřejňování všech podstatných informací o poskytovaných dotacích včetně získaného bodového hodnocení v jednotlivých kritériích (účelnost, potřebnost, efektivnost, hospodárnost a proveditelnost). Informace o dotacích jsou zveřejňovány na portále otevřených dat, který bude dále rozšiřován. U dotací nad jeden milion korun nově budou příjemci předkládat závěrečnou zprávu o splnění účelu, pro který si o dotaci žádali.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: MHMP

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.