Komentáře

František Navrkal: Nespravedlnost nezákonných exekucí vláda odmítá řešit

03. 08. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V České republice probíhá na 4,5 milionu exekucí. Velkým problémem jsou také v Ústeckém kraji, který si v jejich počtu drží smutné první místo. Přestože se v mnoha případech jedná o nezákonné exekuce, které je možné zastavit, bohužel se tak neděje. Soudům totiž na prošetřování podezřelých případů chybí síly, a lidé tak na spravedlnost čekají nadále marně. Pozměňovací návrh na navýšení počtu soudních úředníků, který jsem k urychlenému řešení této nespravedlivé situace předložil, vláda v červenci zamítla s odvoláním na vlastní řešení. Teď to vypadá, že svůj veřejný závazek poruší.

Franta Navrkal-Hrad

Statisícové exekuce kvůli pár vypůjčeným stokorunám. Žádný ojedinělý případ, ale realita pro stovky tisíc občanů, kteří se stali obětí podvodných praktik úvěrových společností. Jejich společným jmenovatelem jsou často takzvané rozhodčí doložky, které již v roce 2011 označil Nejvyšší soud za neplatné. Přestože už skoro deset let platí, že veškeré takové exekuce by měly být neprodleně zastaveny a dluhy osekány o neoprávněné úroky a další sankce, neděje se tak. Soudy totiž prošetřování podezřelých případů nestíhají. 

Ve snaze začít celou věc řešit jsem proto před časem předložil pozměňovací návrh na navýšení počtu soudních úředníků, kteří se podezřelými případy a zastavováním nezákonných exekucí zabývají. Jasný plán jak celý proces urychlit záhy získal podporu v řadách opozičních poslanců a na naší osobní schůzce ho přivítala i ministryně spravedlnosti. Všechno bylo na nejlepší cestě. Tedy až do chvíle, kdy o návrhu hlasovala Sněmovna, která jej většinou koaličních poslanců ANO a ČSSD a taky zákonodárců z KSČM odmítla.

Zarážející je hlavně dvojí přístup vlády, která se na jednu stranu tváří, že chce obětem pomáhat, jak opakovaně proklamoval premiér Babiš, a na druhou stranu nedělá nic, aby se tak skutečně dělo. Před hlasováním ministryně financí Schillerová uvedla jako jediný důvod pro odmítnutí mého návrhu to, že prostředky na chybějící úředníky najdou v již schváleném rozpočtu Ministerstva spravedlnosti.

 “Jenom jsem slíbila Pirátské straně a dodržím to – já nepodpořím pozměňovací návrh na 100 milionů navýšení pro kapitolu Ministerstva spravedlnosti na zvýšení personálních kapacit okresních soudů k urychlení procesu zastavování nezákonných exekucí. Nepodpořím to z toho prostého důvodu – chceme to prosadit, chceme tam navýšit úředníky. Mluvila jsem ještě před chvílí s paní ministryní Benešovou s tím, že ona mi řekla, že si 100 milionů ve své kapitole prostě najde. Takže to je jediný důvod, proč to nepodpořím. Ne že bychom to nechtěli realizovat,” konkrétně ministryně Schillerová řekla na plénu Sněmovny před hlasováním.

To se ukázalo být jen dalším v řadě planých vládních slibů. Ministerstvo spravedlnosti mi totiž záhy na interpelaci k realizaci plánu napsalo, že žádné dostupné prostředky nemá a nezákonné exekuce by měly primárně řešit samy oběti, ne státní aparát. Což mi následně opakovaně Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo.

Proto nyní podávám interpelaci na ministryni Schillerovou, jestli navrhovaný přesun méně než jedné tisíciny vládní rozpočtové rezervy v zájmu ochrany důvěryhodnosti vlády, a hlavně zachování důvěry protiprávními exekucemi poškozených lidí v právní stát nakonec na Vládě nenavrhne. Také by ministryni financí mělo motivovat, že řešení protiprávních exekucí lze vnímat z hlediska státního rozpočtu jako investici, neboť povede ke snížení výdajů v rámci sociálních dávek a posílí výběr daní tím, že lidé těmito exekucemi poškození nebudou po opuštění dluhové pasti dále tolik motivováni pracovat v rámci šedé ekonomiky.

Opět se tak v plném nahotě ukázalo, jak vládnoucí koalici reálně záleží na vymáhání práva a pomoci obětem zhůvěřilého systému. Asi není nutné připomínat, že to byl právě stát, kdo na samém počátku selhal, když nedokázal občany ochránit před řáděním lichvářů, a že to je opět stát, který nezvládá vymáhání vlastních pravidel. Už jen proto by se měl maximálně snažit svá pochybení napravit. Současná vláda má ale očividně jiný názor a na dobře míněné rady opozice neslyší. Horké kaštany tak za ni bude muset tahat až příští kabinet. Tedy pokud v něm neusednou znovu ty stejné tváře.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: František Navrkal

Štítky: #exekuce #František Navrkal #Ministerstvo financí #Ministerstvo spravedlnosti

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.