Kauzy

Důvodem odvolání šéfa Národní knihovny jsou i podezřelé zakázky. Na problémy Piráti dlouhodobě upozorňují

21. 07. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ministr kultury Lubomír Zaorálek odvolal generálního ředitele Národní knihovny Martina Kocandu. Důvodem byla řada předražených zakázek a nejasností, o kterých se v poslední době v souvislosti s institucí hovořilo a na které poukazovali i pirátští poslanci Lenka Kozlová a Ondřej Profant. Dočasným vedením Národní knihovny byl pověřen předseda Ústřední knihovnické rady Vít Richter. Toto rozhodnutí Piráti kvitují, Richtera sami jako uznávaného odborníka dlouhodobě podporují.  

kozlova-balkon klubu

Mezi důvody, které ministr kultury uvedl k odvolání Martina Kocandy, byl i připravovaný projekt „e-knihovna“ v hodnotě 130 milionů korun. Ten Garanční rada Národní knihovny nedoporučila podepsat jako předražený. Dalšími důvody byly nevyhovující pronájmy komerčních prostor, nedostatečně postupující digitalizace a rekonstrukce Klementina, popřípadě koupě předraženého středověkého notářského zápisu. Na posledně jmenované upozorňovali i Piráti.

„Okolo dění v Národní knihovně panuje delší dobu řada nejasností. Já sama jsem se v interpelaci ministra kultury loni na podzim ptala na podezřelé okolnosti ohledně předražené koupě středověké listiny. Listina byla sice vydražena, ale nakonec nebyl nákup s ohledem na zabavení předmětu policií ČR dokončen. Vítáme jmenování Víta Richtera dočasným ředitelem Národní knihovny a věříme, že bude následně ministrem vypsáno transparentní a objektivní výběrové řízení, které přivede do čela Národní knihovny zkušeného odborníka,” okomentovala situaci Kozlová.

„Vít Richter není nijak neznámé jméno, dlouhodobě upozorňoval na neblahý stav uvnitř Národní knihovny. Možná i proto byl bývalým ministrem kultury Antonínem Staňkem odvolán z postu předsedy Ústřední knihovnické rady, a to den před tím, než Staněk ukončil působení v čele ministerstva kultury. Nahradit ho měl právě dnes odvolaný ředitel Národní knihovny Kocanda. Odvolání Richtera nemělo tehdy z věcného hlediska žádný smysl, pan Richter měl podporu naší i celé knihovnické obce. Věříme, že se situace v Národní knihovně s nástupem nového ředitele brzy stabilizuje,“ doplnila poslankyně.

Zmíněnou „e-knihovnu“ měla přitom realizovat stejná firma, která stála za podezřelým projektem na Kulturní portál Czechiana za 450 milionů korun. Ten byl posléze i po tlaku pirátského poslance Ondřeje Profanta zrušen. Profant totiž již v lednu upozornil Ministerstvo kultury na řadu nesrovnalostí. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #kultura #Lenka Kozlová #Ministerstvo kultury #Ondřej Profant #Veřejné zakázky

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.