Komentáře

Tomáš Martínek: Proč potřebuje ČR plán oživení EU a co nám může přinést?

20. 07. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Opatření ke koronavirové krizi nyní způsobují ekonomický pokles po celém světě včetně Evropy. České společnosti exportují více než 84 % vyvážených produktů do zemí EU. Obnova evropských trhů, a tím i poptávky po českých produktech, je pro fungování naší ekonomiky zásadní. Evropská komise nyní přichází s plánem na podporu oživení EU nazývaný Next Generation EU v celkové výši 750 miliard eur úvěrů a dalších programů.

martínek-coronaeurope

Podle makroekonomického modelu EK by měl plán oživení EU zvýšit HDP v EU o cca 1,8 % v letech 2021-22 a tento pozitivní efekt by měl narůst na 2,3  % v roce 2024. V ČR by tento růstový impuls měl být podstatně vyšší. Například v roce 2024 by byl český HDP o 4,5 % vyšší než bez plánu obnovy EU. To činí rozdíl zhruba 240 miliard korun při dnešních cenách.

Zaměstnanost by podle makro modelu měla být v průměru o 1 % vyšší v období 2021-24, což odpovídá vytvoření 2 milionů dodatečných pracovních míst v EU. V České republice by mohlo být zhruba o 90 tisíc lidí zaměstnaných více.

Plán obnovy by měl mít pozitivní dopad i na veřejné zadlužení díky tomu, že fiskální multiplikátory jsou větší než jedna - tedy jedno dodatečné euro veřejných investic vytvoří více než jedno euro v HDP. V roce 2030 by průměrný veřejný dluh v EU měl být díky plánu obnovy o 3 % body nižší. Tento efekt je opět silnější u zemí s podprůměrným HDP na obyvatele. U zemí s nižším zadlužením včetně Česka by veřejný dluh byl o 7 % bodů nižší, u více zadlužených zemí až o 8,5 pb. U bohatších zemí by byl v roce 2030 dopad na zadlužení neutrální.

Česká republika by v příštích letech měla být nadále čistý příjemce evropských prostředků - i nadále by tak měla získat více peněz než do rozpočtu EU posílá. Pokud se plán využije na vytvoření silnější evropské ekonomiky, realizaci potřebných reforem států jižní Evropy, podpoře digitalizace a ekologie bude to přínosem i pro Česko.

Jako země s proexportně orientovanou ekonomikou je pro naší budoucí prosperitu obnova trhů zemí Evropské unie zásadní.

Plán oživení EU by měl zvýšit HDP v EU o cca 1,8 % v letech 2021-22 a tento pozitivní efekt by měl narůst na 2,3  % v roce 2024

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #ekonomika #Evropská unie #investice #koronavirus #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.