Komentáře

Marcel Kolaja: Rychlost přijetí koronavirového balíku obnovy pro Evropu je zásadní

17. 07. 2020 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V pátek se v Bruselu setkají čelní představitelé členských zemí, aby projednali návrh tzv. koronavirového balíku, který má pomoci Evropě v překonání dopadů pandemie. Předmětem jednání bude i podoba víceletého finančního rámce. Důležitější, než handrkování o alokaci desetin procent navrhovaného rozpočtu je rychlost, s jakou bude balík opatření přijat. Česká vláda má příležitost ukázat, že chápe vážnost situace a nutnost společného evropského postupu. Nebo ukáže, že nechápe nic, a vezme jako rukojmí své populistické politiky 450 mil. evropských občanů.

kolaja-lavice EP

Rada bude v následujících dnech jednat o 750 miliardách EUR, které mají pomoci celému kontinentu překonat očekávaný ekonomický pokles. Pokud pomineme smutný fakt, že o nich jede za Česko vyjednávat premiér, který z těchto peněz může mít zcela zásadní profit, je důležité, aby tato opatření byla přijata co nejdříve. Pozice české vlády je však populisticky provinční, jak jsme na ni z domácí politiky zvyklí. Místo konstruktivního přístupu vláda kritizuje systém přerozdělení, protože je údajně výhodnější pro jedny a méně výhodný pro druhé. 

Obávám se však, že je to argument čistě populistický. Zamlčuje totiž fakt, že okolo 70 % našeho blahobytu plyne z exportu do zahraničí a z toho drtivá většina právě z obchodu s členskými zeměmi Unie. Je proto naším přímým zájmem, aby se nedařilo pouze nám, ale Evropě jako celku. Proto je důležitější než hádky o nepatrné úpravy vzorce distribuce prostředků do členských zemí, aby byl plán schválen rychle.

Důležitým aspektem pak také je, aby se peníze nerozkradly. Není proto divu, že mnozí evropští politici podmiňují přijetí těchto peněz dodržováním zásad právního státu. A stejně tak není divu, že se to nelíbí zrovna spojenci premiéra Babiše Viktoru Orbánovi. Věřím, že neústupnost ostatních v pravdě evropských politiků nakonec donutí premiéra Babiše balíček obnovy přijmout. V závislosti na situaci to pak bude u nás v Česku prodávat jako svůj úspěch nebo jako "diktát Bruselu". Moc dobře totiž ví, že pokud se bude špatně dařit Evropě, bude se špatně dařit také Agrofertu. A to si přece nemůže dopustit.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marcel Kolaja

Štítky: #ekonomika #EU #koronavirus #Marcel Kolaja

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.