Komentáře

Bojí se Andrej Babiš preferencí Pirátů, že musí opět manipulovat ve svém Čau lidi?

13. 07. 2020 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Premiér Andrej Babiš ve svém nedělním videu “Čau lidi” věnoval velké množství času pomlouvání opozičních stran - především Pirátů. Andrej Babiš, který má podle serveru ověřujícího pravdivost výroků na základě objektivních a dohledatelných faktů Demagog.cz pouze 48 % pravdivých výroků, kritizuje absurdně opozici ze lži (například Ivan Bartoš má přes 75 % pravdivých). Pojďme si tedy rozebrat, co ve videu, které z velké části věnuje Pirátům, říká:

martinek vs. babis

Nejdříve se snažil hodit na opozici vinu za neschválení zákazu klecového chovu slepic, který zatrhli poslanci hnutí ANO, naopak Piráti byli ti, kteří se snažili projednání návrhu proti týrání zvířat na jednání Sněmovny předřadit. Údajně jsme mohli daný zákon schválit ve čtvrtek místo mimořádné schůze. Premiér by měl ovšem vědět, že standardně dle jednacího řádu není možné projednávat zákony ve třetím čtení ve čtvrtek. Navíc poslanci ANO již ve středu hlasovali pro předčasné ukončení 54. schůze s množstvím neprojednaných návrhů.

Následně se snažil kritizovat mimořádnou 56. schůzi, která měla několik bodů včetně řešení koronavirové nákazy v dolech OKD, jejichž vlastníkem je přes Ministerstvo financí stát. Pirátská zastupitelka Karviné Zuzana Klusová upozorňovala na riziko v dolech OKD již od března. Na květnové schůzi Sněmovny arogantně odbyl pirátské upozornění moravskoslezský hejtman Vondrák. Kdyby rad Pirátů vyslyšel, mohla být nyní koronavirová situace na Karvinsku výrazně lepší. Premiér se dále snažil relativizovat nefunkčnost Chytré karantény, jejíž dopracování požadují Piráti.

Údajně je premiérovi líto zrušení čtvrtečních interpelací, na které navzdory zákonu většinou nechodil a když náhodou přišel, tak odpovídal na něco jiného, než se ho poslanci ptali. Dále se snažil zlehčovat práci opozice během koronavirové krize. Naopak Piráti byli aktivní více než během standardního režimu Sněmovny. Přitom premiér vyzdvihuje fungování aplikace eRouška, na jejímž vývoji se právě podíleli také pirátští dobrovolníci.

Největší manipulací celého videa Andreje Babiše byla kritika pátečního jednání ohledně plánu oživení EU. Andrej Babiš se pustil do projevu pirátského poslance Františka Kopřivy, ze kterého údajně pochopil, že Piráti chtějí v Evropě milióny migrantů. Poslanec Kopřiva přitom během celého jednání neřekl o migrantech ani jedno slovo. Tato manipulace, která má strašit lidi a vytvořit negativní emoci proti Pirátům na základě lži, a tak lidem neznalým pravdy ukázat na uměle vytvořeného nepřítele společnosti po vzoru demagogů z východní Evropy, rozhodně není hodná premiéra demokratické země. Následně přidává i kritiku ohledně plánu na oživení EU, kde ho přitom Piráti vyzývají k vyjednání výhodných podmínek pro Českou republiku. Česká republika podle modelů Evropské komise pravděpodobně bude čistým příjemcem pomoci, proto de facto nebude pravděpodobně Itálii nic platit. Oživení ekonomik zemí EU je zásadní pro ekonomiku České republiky, kdy exportujeme přes 84 % výrobků právě do zemí Evropské unie.

Nepodložená kritika Andreje Babiše namířená proti Pirátům značí spíše to, že se Andrej Babiš bojí rostoucích preferencí Pirátů, kteří se snaží dělat odpovědnou politiku pro lidi na základě spolupráce se skutečnými odborníky a ne populistickou politiku pro své soukromé zájmy jako v případě Andreje Babiše.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #Andrej Babiš #dezinformace #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.