Tomáš Martínek: Proč banky odmítají vést účty společnostem obchodujícím s kryptoměnami?
Na dnešek jsme společně s poslancem Patrikem Nacherem svolali schůzi Podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy, na které řešili problematiku kryptoměn. Již dříve se z iniciativy Pirátů v Poslanecké sněmovně na téma kryptoměn diskutovalo - ve výše zmíněném Podvýboru se jednalo o bodu “Úloha kryptoměn, hlavní funkce, historie, budoucnost, využití, investice, rizika v ČR i ve světě”.

Tentokrát se řešila problematika vedení účtů u českých bankovních institucí pro společnosti obchodující s kryptoměnami. Jednání se zúčastnili zástupci Ministerstva financí, České národní banky, Finančního analytického úřadu, České bankovní asociace a zástupce České kryptoměnové asociace František Vinopal (zástupce Coinmate.io), Martin Stránský (zástupce BitStock.com) a zástupce České fintech asociace Pepe Rafaj (zástupce Redeggs).
České banky často bez udání důvodu vypovídají fintechovým společnostem obchodujícím s virtuálními měnami vedení bankovních účtů. Právnické osoby nemají oproti fyzickým osobám zákonný nárok na bankovní účet. Tento nárok by měla licencovaným společnostem přinést právě schvalovaná novela zákona o platebním styku.
ČNB uvedlo, že pokračuje v udělování licencí společnostem poskytujícím platební služby malého rozsahu a vydavatelům elektronických peněz malého rozsahu. Zástupci bankovního sektoru uváděli především složitost implementace AML směrnice proti praní špinavých peněz, u které jsou obchodníci s virtuálními měnami povinnými osobami. Zástupci České bankovní asociace uvedli, že jsou otevřeni jednání se zástupci České kryptoměnové asociace, aby hledali společné řešení. V této návaznosti bylo přijato usnesení, které zní “Podvýbor pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy vítá ochotu ČBA vést diskuzi se zástupci České kryptoměnové asociace ohledně implementace AML směrnice a možnosti fungování českých kryptoměnových burz i s českými bankovními účty.”
Jako Piráti chceme podpořit rozvoj fintech společností v České republice, které v rychle se rozvíjejícím digitálním světě mají velký potenciál. Z České republiky podniká hned několik celosvětově významných společností specializujících se na technologie virtuálních peněz, které i kvůli legislativě často nemohou plně sídlit a platit daně v Česku. To chceme změnit, a tak přinést peníze do státního rozpočtu i udělat Česko více “fintech friendly”.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Tomáš Martínek
Štítky: #banky #ekonomika #peníze #Tomáš Martínek
Související články
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.