Reportáže

Stavbou nemocnice Zlínský kraj svou ekonomiku nenastartuje, míní lídryně Pirátů Hana Ančincová

08. 07. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Hana Ančincová (*18. srpna 1989, Vimperk) je členkou kontrolního výboru města Kroměříže. Profesně se zabývá racionalizací a optimalizací finančních procesů a finančním controllingem. Ve volném čase se věnuje pořádání osvětových činností v rámci životního prostředí a vzhledem ke své profesní specializaci i v oblasti finanční gramotnosti. Za klíčové považuje řešit oblast zdravotnictví s ohledem na transparentní hospodaření nemocnic, stabilní personální politiku a sjednocení informačních systémů. Chce vybudovat ze Zlínského kraje kraj nové generace. Jako milovnice přírody se snaží bojovat za její ochranu, aktivně se snaží o zero waste přístup.

hana ančincová

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Popiš prosím jak začátek nouzového stavu probíhal ve tvém městě a kraji? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídryně Pirátů nějaké výhrady? 
Koronavirová krize nás všechny zastihla opravdu velmi nepřipravené. Začátek byl hektický a muselo se jednat velmi rychle, někdy až impulzivně. V Kroměříži i díky Pirátskému místostarostovi Vraťovi Krejčířovi, byla opatření přijata opravdu rychle. V Kroměříži bych tedy moc výhrad neměla, ve Zlínském kraji to bylo s přijímáním opatření horší a opatření se nezlepšily ani nyní, kdy už se může pomoci řešit důsledky. 

Jsi lídryní kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí? 
Z našeho krajského sdružení se zapojila celá řada lidí do pomoci v okolí. Kdo šít uměl, šil roušky, kdo šít neuměl, šil taky, jelikož se to naučil. Další lidé sháněli materiál, jako gumičky látky a vše potřebné.  Hodně lidí se zapojilo do pomoci seniorům v podobě rozvozu nákupů a léků. 

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky?
Kraj může i nemusí hrát velkou roli v znovunastartování ekonomiky. Za sebe bych byla opravdu ráda za to, aby se této příležitosti chopil a pomohl ekonomiku pořádně nakopnout. Prostor zde je, avšak ze současného vedení zatím nepřicházejí impulsy, které by k tomu nasvědčovaly. My máme vytvořený efektivní plán, který by byl schopen ekonomiku podpořit. Dále v rámci našeho programu pro Zlínský kraj jsme uvedly alternativy jak přilákat zahraniční investory do Zlínského kraje, například využití průmyslové zóny v Holešově je pro nás jednou z programových priorit. Nemyslím si však, že by znovunastartování ekonomiky znamenalo postavit nemocnici z vlastních kapes, jak to má současné vedení kraje v úmyslu. Chceme všechny tyto větší investice důkladně analyzovat na základě relevantních dat.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?    
Tyto volby jsou velmi důležité, protože se jedná de facto o referendum zda novou Baťovu nemocnici postavit či ne. Kdo není úplně odborníkem na Zlínský kraj, tak jen v krátkosti uvedu, že se má jednat o největší investici v dějinách kraje, která se odhaduje na 8 miliard bez vybavení.  My chceme, aby se tento projekt patřičně analyzoval a rozhodovalo se na základě dat, zda je ve Zlíně výhodnější postavit nemocnici novou, nebo rekonstruovat nemocnici stávající. Z tohoto pohledu si myslím, že se jedná o nejdůležitější Krajské volby v historii našeho kraje, jelikož si voliči mohou sami rozhodnout, jak situaci chtějí vyřešit. A to si myslím, že je z pohledu demokratického státu jenom dobře. 

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
Během nouzového stavu jsem jednak velmi usilovně šila roušky, v současné době však doháníme naplánované úklidy v krajině a zaměřuji se také na jednotlivé projekty, které se zabývají například finanční gramotností u nás. Samozřejmě nejlepším odreagováním a zároveň radostí je být mámou mých dvou dětí. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #Hana Ančincová #krajské volby #rozhovor #Zlínský kraj

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.