Kauzy

IT zakázka za 450 milionů v resortu kultury, na kterou už v lednu upozornili Piráti, byla podle médií zmanipulovaná

16. 06. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Seznam Zprávy dnes zveřejnily reportáž, která poukazuje na zmanipulování veřejné zakázky na kulturní portál Czechiana za 450 milionů korun. Na nesrovnalosti přitom již v lednu upozorňoval pirátský poslanec Ondřej Profant ministra kultury Lubomíra Zaorálka. V kauze jsou zapletení manažeři Petr Baška a Juraj Pavol, kteří měli podle v médiích zveřejněných odposlechů spolupracovat s úředníky a vytvořit zakázku „šitou na míru“ jimi předem vybrané firmě.

Profant-muškáty

„Je třeba pochválit nezávislá média za jejich kvalitní investigativní práci. Potvrzuje se, že naše obavy z předraženosti a zbytečnosti Czechiany nebyly náhodné. Situace, kdy si sami dodavatele píší zadávací dokumentaci veřejné zakázky, je bohužel častým neduhem. Jde o systémovou chybu, kdy neexistuje ve státní struktuře žádný útvar, který by měl patřičné know-how z IT a sdílel jej s jednotlivými resorty. Důležitá je také veřejná kontrola a transparentnost v IT zakázkách,“ okomentoval Profant.

„Ze strany exekutivy není snaha o opravdovou změnu. Stále vidíme jen změny dílčích parametrů. Co mi hlavně chybí, jsou systémová opatření, aby se předražování IT zakázek efektivně předcházelo. To by přitom měl být jeden z hlavních úkolů vládního programu Digitální Česko. Bohužel, konkrétní výsledky Digitálního Česka jsou zatím minimální,“ dodal poslanec.

Portál Czechiana měl obsahovat souhrn českého kulturního dědictví v obrazových, textových i audiovizuálních materiálech, jako jsou fotografie, obrazy, mapy, knihy, dopisy, deníky a další archivní díla. Zakázka byla zadána v dubnu 2019 a práce na ní měly probíhat šest let.

Více informací o plánech Pirátů ohledně transparentnosti a zefektivnění IT zakázek:
https://www.profant.eu/2020/akcni-plan-OS.html
https://www.profant.eu/2020/prirucka-rizeni-statnich-it-projektu.html

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #digitalizace #Ondřej Profant #Veřejné zakázky

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.