Komentáře

Komentář pirátského poslance Jana Lipavského: Komunisté lžou o Tchaj-wanu, tamější demokracie je srovnatelná s Českou

15. 06. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Komunista Daniel Pawlas lhal v nedělních Otázkách Václava Moravce o Tchaj-wanu. „Když se podíváme na index míry demokracie v jednotlivých zemích světa, tak Tchaj-wan je daleko za námi, je to demokracie s výhradami,“ prohlásil komunistický poslanec. Pravý opak je pravda. Uvedený výrok svědčí buď o vědomé snaze poškodit dobrou pověst Tchaj-wanu v očích české veřejnosti nebo jde o nevědomé přiznání neznalosti politických poměrů v jižní Asii. 

lipo-rouska lekarska

Tchaj-wan podle hodnocení Freedom House 2020 Česko dokonce předčil o 3 body na 100 bodové stupnici a získal 93 bodů. Obě země dosáhly na status „svobodný.“ Pro srovnání, Čína získala pouze 10 bodů a je označena za „nesvobodnou“. Čísla z dalšího žebříčku hodnotícího kvalitu demokracie mluví podobně. Podle EIU Democracy Indexu 2019 se Tchaj-wan s 7,73 bodů z 10 nachází na 31. místě. Česko s 7,69 bodů  je v těsném závěsu za ním na 32. místě. Opět přidávám pro srovnání Čínu, která je na 153 místě ze 165 hodnocených zemí v kategorii „autokracie“.

Zřejmě právě z tohoto druhého indexu Daniel Pawlas ve svých přípravách vycházel. Pak jde ale o ukázkový příklad neporozumění psanému textu. Kategorie, ve které se Česko i Tchaj-wan podle EIU Indexu nacházejí se sice dají volně přeložit jako „demokracie s výhradami“. Je-li ovšem Česko o jednu pozici za Tchaj-wanem, ani při nejlepší vůli tuto situaci nejde interpretovat jako „daleko za námi“. Vzhledem k výše uvedenému tedy věřím, že komunistický poslanec veřejně uzná svou chybu.

Závěrem chci připomenout Pirátskou silnou podporu a dlouhodobou snahu o rozvoj česko-tchajwanských vztahů. Nejen proto, že Tchaj-wan je narozdíl od Číny demokratickým ostrovem, ale také proto, že je výrazně významnějším zahraničním investorem a tvůrcem pracovních míst. O přínosnosti česko-tchajwanských vztahů svědčí například skvěle fungující spolupráce mezi Prahou a hlavním městem Tchaj-pej iniciovaná Piráty vedenou koalicí na pražském magistrátu v čele se Zdeňkem Hřibem.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #čína #Jan Lipavský #Zahraničí/Svět #zahraniční záležitosti

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.