Reportáže

Piráti jdou na krev. Pomáhat ostatním je přirozené, říká Pirátka Helena Vondráková

14. 06. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Na 14. červen připadá Světový den dárců krve. Manželé Helena a Lukáš Vondrákovi z Pirátské strany mají za sebou desítky odběrů. Lukáš dokonce získal zlatou medaili za 40 odběrů. Oba se shodují, že pomáhat jim přijde naprosto přirozené. To je důvod, proč se rozhodli kandidovat v krajských volbách. Společně to táhnou i v práci. Na jaře znovuotevřeli oblíbenou chatu na Kopanině.

vondráková-koláž

Oba dva jste dárci, proč jste se rozhodli darovat krev?
L: Začal jsem darovat krev v 18 letech, protože mi přišlo, že to má smysl. Před každým odběrem probíhá důkladné vyšetření zdravotního stavu, takže to mám vlastně také místo preventivních prohlídek. 
H: Já jsem začala až s Lukášem. Nikdy předtím mě to ani nenapadlo a nebyl ani nikdo v mém okolí, kdo by chodil darovat. Mám to tak, že pomáhat ostatním mi přijde přirozené a často i na úkor vlastního pohodlí. Stává se mi, že se někdo zmíní, že něco potřebuje a pokud tu věc mám, hned se nabídnu, že mu ji dám. No a pak mi často chybí. Krev jsem ale naštěstí ještě nepotřebovala.

Pamatujete si váš první odběr?
L: Pamatuji si jenom, že to bylo v Hradci. Proplácela se cesta, ale v té době jsem raději stopoval a za ušetřené peníze jsem šel na pivo. 
H: První návštěva transfúzní stanice byla neúspěšná, protože se zjistilo, že mám v krvi málo železa. Nenechala jsem se ale odradit, začala dopravovat do těla víc železa a pak už to šlo. 

Lukáši, napadlo tě tehdy, že to dotáhneš až na zlatou medaili?
L: No vůbec.

Co byste vzkázali těm, kteří se rozhodují, zda se stát dárcem?
H: Není se čeho bát, odběr nebolí. Já si na transfúzce vždycky odpočinu od pracovních i rodinných povinností.

Oba kandidujete za Piráty do kraje. Proč jste se rozhodli jít do politiky?
L: To je stejné jako s tou krví. Vidím v tom možnost pomoci společnosti i přesto, že se tak děje neskutečně pomalu. 
H: Já jsem vstoupila do politiky po tom, co jsem dostala na stánku pokutu od Babiše za EET. Přišlo mi to tak hrozně nefér, že jsem potřebovala udělat něco, co by mi pomohlo ten pocit v sobě neutralizovat. Pirátská politika mi byla už dlouhou dobu blízká. Druhým rokem jsem v zastupitelstvu v naší obci Pulečný a ráda bych poznala, jak to chodí i na kraji.

Od jara provozujete Chatu Kopanina. Jak jste se coby podnikatelé poprali s omezeními v průběhu pandemie?
H: Díky koroně jsme měli pomalý rozjezd a dost času na to, se vším se seznámit a všechno si osahat. Začali jsme výdejním okýnkem, pokračovali otevřenou zahrádkou a teď pouštíme hosty dovnitř, máme zaměstnance a jede naplno kuchyň. 

Jak se vám tam líbí?
L: Pro mě to je nejhezčí místo široko daleko. A mám to za rohem.
H: Pro mě je Kopanina taky srdcovka. Často je přikryta mlhovou poklicí, ale když se mlha rozpustí, nabídne se nádherný výhled na Krkonoše. A ten klid!

Manželé Vondrákovi jsou členy Pirátů v Libereckém kraji

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Hruška/Redakce

Štítky: #Helena Vondráková #Liberecký kraj #Piráti pomáhají

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.