Reportáže

Sucho ohrožuje jihomoravskou krajinu i krajský úřad. Rozhovor s Lukášem Dubcem, kandidátem na hejtmana

12. 06. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Lukáš Dubec je pirátským lídrem na jihu Moravy. Dlouholetý Pirát, dobrovolný hasič, larper, sportovec a fanda 3D tisku byl do čela kandidátky zvolen už v listopadu loňského roku. Od té doby se spolu s dalšími kandidáty připravuje na volby a hlavně na vedení kraje. Teď totiž jižní Moravu sužuje sucho, a to jak v krajině, tak na úřadě. Vše plyne v zaběhnutých kolejích a současné i minulá vedení vůbec nevyužívají potenciál kraje. I to chtějí Piráti v čele s Dubem, jak je Lukáši Dubcovi přezdíváno, změnit.

Lukáš Dubec

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Popiš prosím jak začátek nouzového stavu probíhal ve tvém městě a kraji? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídr Pirátů nějaké výhrady?
Výhrad je samozřejmě spousta. Seřadím je do posloupnosti. Jako největší problém vnímám to, že AB koronavirovou krizi zneužil v rámci svého PR, kterou zaplatil z vládního rozpočtu. Dalším problémem byla neschopnost koordinace a jasné komunikace ve směru ze shora dolů. Toto jsem vyloženě postrádal. Celé to byl jeden velký chaos. Vláda nepřinesla žádná chytrá řešení, ale místo toho nám ukázala jen primitivní karanténu se zbytečně vysokou mírou omezení, která mají a budou mít velký ekonomický dopad. Nikdo nevěděl, co za nová opatření přinese následující den. Instituce, obce a města byly ponechány napospas svému osudu. V obci, kde bydlím, se starosta snažil udělat maximum proto, aby zajistil ochranu obyvatel. Ale stejně jako všichni ostatní potřeboval jasné a včasné informace, metodickou pomoc a koordinaci. Nakonec se do řešení u nás v obci zapojili i místní obyvatelé a spolky a myslím si, že vzájemnou spoluprací, pomocí a podporou jsme to zvládli. Stejné to bylo i po celém kraji a republice, kdy si lidé sami vzájemně pomáhali, protože kdo jiný by to v té situaci měl udělat?

Jaká byla míra informovanosti města a občanů v počátcích krize? Došlo k solidaritě napříč politickými stranami, nebo ne?
Z krajského pohledu jsem zaregistroval, že se do dobrovolné pomoci zapojilo více politických subjektů. Jestli všechny, to opravdu nevím. Solidarity mezi lidmi bylo hodně a ukázalo nám to, že jako společnost dokážeme ve vypjatých situacích držet pospolu. A co se týče informovanosti občanů, tak to byl podle mě jen opravdu chaos. Nikdo nevěděl co platí nebo neplatí, natož od kdy nebo dokdy.

Jsi lídrem kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
Do projektů pomoci lidem jsme se u nás nezapojili jako Piráti, ale hlavně jako jednotlivci. Odložili jsme stranou politiku a snažili jsme se pomoci jak jen jsme mohli a tam, kde to bylo nejvíce potřeba. Já osobně vlastním 3D tiskárnu, takže jsem se zapojil do projektu výroby a distribuce obličejových ochranných štítů. Ostatní se zapojili do organizace dobrovolnické pomoci, do samotných potřebných činností (výroba a distribuce roušek atd.) a nebo finančními dary na materiál pro 3D tisk.

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky? 
Já doufám, že tato krize kraj donutí přehodnotit svůj dosavadní způsob fungování a bude důležité hledat nové cesty, jak toho dosáhnout. Protože nikdo nevíme, jak se bude situace vyvíjet, čekají kraj velké výzvy ohledně financování, a proto bude muset být ve svých výdajích efektivnější, protože bude mít k dispozici méně peněz. To se nejvíc dotkne investic a děje se tak už dnes. Právě investice ale hrají klíčovou roli v rozvoji kraje a v podpoře jeho ekonomiky. Tzn. že kraj musí v investicích pokračovat a musí hledat veškeré dostupné možnosti. Nezbytná je ale také adaptace z role bohatého investora na roli zkušeného mentora. Kraj musí nabídnout pomoc s projektovým řízením a zadáváním zakázek tak, aby v nich byly zohledněny i opatření na přizpůsobení se klimatické změně. Dále musí například nabídnout pomoc se získáváním evropských prostředků pro tyto projekty.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
Jižní Morava je nejvíce ohrožena dlouhotrvajícím suchem. Nerad bych, aby jihomoravská krajina prošla ve své degradaci bodem, ze kterého již není návratu. Čím déle se bude odkládat komplexní řešení sucha a klimatické změny, tím dráž. Proto je důležité jít ke krajským volbám, protože se bude rozhodovat o tom, jestli konečně někdo učiní přítrž i suchu, které panuje na kraji.

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
V čase nouzového stavu jsem se odreagovával dokončovacími pracemi na rodinném domě, dobrovolnickou činností, shlédnutím dobrého filmu, poslechem hudby a četbou. Ale místo mé oblíbené fantasy, jsem četl sci-fi, horory a thrillery v podobě krajských koncepcí, analýz a strategií pro různé oblasti.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #Jihomoravský kraj #klimatické změny #krajské volby #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.