Aktuality

Piráti a STAN pro Újezd jsou proti plánované výstavbě parkovacího domu v lese a svolávají mimořádné zastupitelstvo Prahy 21

10. 06. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Opoziční zastupitelé uskupení Piráti a Stan pro Újezd ve spolupráci s dalším opozičním zastupitelem Pavlem Roušarem z Otevřeného Újezdu požádali v minulém týdnu starostu městské části Praha 21 Milana Samce (ODS) o svolání mimořádného zastupitelstva. Ten ho svolal na pondělí 15. června. Důvodem pro svolání zastupitelstva jsou snahy vládnoucího dua ODS a ANO vybudovat parkoviště v blízkosti železničního nádraží. Pochybnosti budí také podezřelá směna pozemků, která městskou část připraví pozemek, na kterém se počítalo s dětským hřištěm.

petr riha-pirati a stan praha 21

Jsme silně znepokojení, že vládnoucí koalice podniká kroky ve věcech parkování u klánovického nádraží, aniž by je konzultovala se všemi zastupiteli. Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce a je zodpovědné za její hospodaření a strategický rozvoj. Plánované kroky by měly zásadní dlouhodobý dopad na rozvoj městské části daleko přesahující jedno volební období a je v zájmu občanů, aby vše bylo řádně prodiskutováno.

Dopravní situace v Újezdě nad Lesy je dlouhodobě neúnosná. Železniční stanici Praha - Klánovice využívají obyvatelé nejen Újezdu nad Lesy a Klánovic, ale i občané z okolních obcí. Výsledkem jsou přetížené komunikace, každodenní dopravní zácpy a nevhodně zaparkované desítky automobilů. Obáváme se, že navrhované řešení – výstavba parkovacího domu - přivede do lesa další stovky aut a nezaručí větší plynulost provozu v okolí nádraží. 

Diskuse o parkovacím domu neprobíhá a informace o záměrech, jak chce radnice parkování řešit, se máme možnost dozvědět jen ze sociálních sítí a článků v Újezdském zpravodaji. Rada hlavního města Praha navíc rozhodla o možnosti zavedení parkovacích zón v Újezdě nad Lesy. Vedení Prahy 21 tuto možnost odmítla bez toho, aby konzultovala s občany a zastupitelstvem. 

“Lepším řešením než budování parkovacího domu v lese, který zasahuje do ochranného pásma Přírodní rezervace Klánovický les, je zahájit jednání se zástupci Středočeského kraje o rozšíření pásma pražské integrované dopravy až do Tuklat a nedaleko vlakové zastávky u budoucího napojení přeložky I/12 vybudovat záchytné P+R parkoviště. Takové řešení by bylo dlouhodobě přínosnější pro lidi i přírodu,“ říká k tomu pirátský zastupitel Petr Říha. 

Druhým tématem zastupitelstva bude směna pozemků v části Újezdu nad Lesy - Blatov (při ulici Druhanická). Před osmi lety místní spolky ve spolupráci s tehdejším vedením obce začaly pracovat na vybudování hřiště na obecním pozemku. Záměr žalobou zdržel majitel sousedních pozemků, společnost SPIRIT FINANCE a.s., která kromě tohoto sporu ještě žalovala Prahu a městskou část Praha 21 o 61 milionů korun za údajně způsobenou škodu. V obou případech soud jejich nároky zamítl. Rada MČ podle dostupných informací jedná o směně pozemků, která by vzniku hřiště definitivně zabránila. Díky směně vydělá společnost SPIRIT FINANCE a.s., která místo tří oddělených pozemků se zaklíněným dalším soukromým pozemkem, získá souvislý nepřerušovaný pás pozemků, se kterým bude moct nakládat dle libosti.

“V lednu jsme mailem požádali starostu o setkání ohledně dokončení hřiště Druhanická. Naše žádost i přes urgence zůstala bez odpovědi. Až na základě našeho tlaku a s využitím zákona o hlavním městě jsme dostali nekonkrétní informace o chystané směně a následně pan starosta některé informace zveřejnil v Újezdském zpravodaji. Městská část by neměla jít do obchodu, který obci nepřináší žádnou výhodu, naopak občany připraví o důležitou občanskou vybavenost,” uzavírá zastupitelka Marie Kučerová.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha

Štítky: #Praha #Praha 21

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.