Média

Europoslanec Mikuláš Peksa: Jednotné sídlo Evropského parlamentu chce většina Evropy

03. 06. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Dopis vyzývající ke zřízení jednotného sídla Evropského parlamentu, podepsaný více než sedmdesáti europoslanci napříč politickým spektrem, zaslal dnes pirátský europoslanec Mikuláš Peksa prezidentům Parlamentu, Rady, Komise a také francouszkému prezidentu Emmanuelu Macronovi. Důvody jsou podle Peksy ještě urgentnější než kdy v minulosti. Sjednocení sídla Evropského parlamentu znovu podpořila většina europoslanců schválením pozměňovacích návrhů účetních závěrek jednotlivých institucí, které jsou také z pera pirátského europoslance Peksy.

peksa-eu

„Vedle ekonomických důvodů, kdy sídla v Bruselu a Štrasburku stojí každou minutu evropského daňového poplatníka přes 100 tis. Kč, jsou zde nyní také důvody bezpečnostní, které se vážou k pandemii koronaviru. Nouzový režim navíc ukázal, že práci lze bez objektivních problémů ze značné části přemístit do virtuálního prostoru. Digitalizace radikálně snižuje byrokratickou i ekologickou zátěž a není už jediný rozumný důvod, proč by Evropský parlament nemohl zasedat na jednom místě," uvádí Peksa.

O jednotné místo plenárních zasedání žádá Evropský parlament ve svých usneseních přes dvacet let. Tahounem odporu proti centrálnímu bruselskému sídlu je nyní Emmanuel Macron, který v Radě může tento plán (opět) zablokovat. „Bylo by to nezodpovědné. Tahanice o jednotné jednací místo velmi dobře dokreslují ješitnost a nekooperativnost jednání národních států. Myslím, že vedle otázky jednotného sídla bychom také měli otevřít diskusi o smysluplnosti práva veta jednotlivých členských států v Radě. Pokud nechceme dopadnout jako OSN, mělo by toto pravidlo být překonáno," míní Peksa.

Každý rok stojí stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem daňové poplatníky přes tři miliardy korun a je odpovědné za 67 % veškeré uhlíkové zátěže celé instituce. Minulý rok pro jednotné sídlo Evropského parlamentu hlasovalo 74 % z 682 přítomných europoslanců.

Celé znění dopisu v angličtině naleznete ZDE.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Evropský parlament #Mikuláš Peksa

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.