Reportáže

Olomoucký kraj se na krizi nepřipravil, zato hejtman nás připravil o 270 milionů, říká lídryně Pirátů Zdeňka Dvořáková Kocourková

03. 06. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zdeňka Dvořáková Kocourková je lídryní Pirátů do krajského zastupitelstva Olomouckého kraje, kde Piráti kandidují v koalici se Starosty a nezávislými. Společně s manželem podniká v oboru snižování energetické náročnosti budov a využívání obnovitelných zdrojů energie.  Říká o sobě, že se ráda obklopuje lidmi schopnějšími, než je ona sama, protože jedině tak má šanci dosáhnout nemalých cílů, které si na své cestě životem klade. Věří, že z koronakrize vyjdeme nakonec všichni posíleni.

Pirátská lídryně do krajských voleb v Olomouckém kraji Zdeňka Dvořáková-Kocourková

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Popiš prosím jak začátek nouzového stavu probíhal ve tvém městě a kraji? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídryně Pirátů nějaké výhrady?
V Šumperku jsem vnímala velkou míru nejistoty v rozhodování městských orgánů. Vedení města opatrně vyčkávalo, s jakými nařízeními přijde vláda. Během březnových dnů se na mě například obrátilo hned několik nešťastných občanů, kteří dostali od městské policie pokutu 2.000 Kč za parkování před domem, kde je běžně parkování povoleno. V krizových dnech totiž v šumperských ulicích probíhal dlouhodobě plánovaný jarní úklid komunikací. Snažila jsem se politikům vysvětlit, že provádět odtahy vozidel v době, kdy část národa má nařízenu povinnou karanténu a druhá část národa je vystrašená k smrti asi nebude to nejšťastnější řešení, jak občanům našeho města vyjít v těžké situaci vstříc. Prostě v době, kdy občané měli povolenou pouze cestu do práce, z práce a na nákup nejnutnějších potravin, léků a hygienických potřeb, se v Šumperku rozdávaly pokuty za parkování na místech, kde je jindy parkování běžně povoleno.  

Jsi lídryní kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
Hned v počátcích, kdy koronakrize udeřila v naší zemi, jsem se osobně setkala s nejistotou lidí v nasazování roušek. Na toho, kdo roušku použil, se ostatní koukali jako na exota. Byl okamžitě podezřelý, že je nakažený. Chvíli trvalo, než se k lidem dostaly informace, jak důležité je roušku používat a jak s ní zacházet. Natočila jsem v té době krátké video na sociální sítě, že není žádná ostuda nosit roušku. Jestli to někoho přesvědčilo, to nevím. Ale za pár dnů už běhala profesionální videa s obdobným obsahem po internetu i v televizi, takže bylo znát, že ke stejnému zjištění jsem nedošla sama. 

S Piráty jsme se samozřejmě přidali také k masovému šití roušek pro různé potřebné skupiny a tiskli jsme štíty na 3D tiskárnách od Průši, které jsme rozváželi do domovů pro seniory a podobných institucí s oslabenými skupinami obyvatel.   

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky?
Skutečné dopady vládních omezení v době pandemie se teprve ukáží. Krize není ani zdaleka za námi, ačkoliv se rozvolnila bezpečnostní opatření. Postupně budou odpadat slabší články ekonomického řetězce a přežijí jen ti nejsilnější. Ukáže se, kdo se na krizi jak připravil, nežil na dluh, předzásobil se. To samozřejmě platí i pro veřejnou správu. Jestliže úřad v časech hojnosti hospodařil rozumně, investoval, vytvářel rezervy, pak zvládne následky krize ustát podstatně snáze než ten, který byl zadlužen už před vypuknutím krize. Pro kraj bude zásadní, kolik finančních prostředků mu nakonec zůstane na další investice. Současné vedení Olomouckého kraje se na krizi příliš nepřipravilo. Naopak hejtman, který je současně poslancem za hnutí ANO, ještě podpořil při rozhodujícím hlasování ve sněmovně návrh na krácení příjmové složky krajského rozpočtu, vlivem podílení se na kompenzačním bonusu pro podnikatele, čímž konkrétně náš kraj připravil o více než 270 milionů korun. Jisté je, že nejen občané, ale i veřejná správa, se budou muset v následujících letech výrazně uskromnit. Jistě nastane i vhodná doba na zeštíhlení úřadů a zvýšení produktivity úředníků. K tomu může významně pomoci pirátský plán na digitalizaci úřadů.     

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
Každé volby jsou důležité, o tom není pochyb. V dobách hospodářského růstu možná někteří lidé  podceňovali témata jako nakládání s veřejnými prostředky nebo třeba zahraniční politiku. Nyní v době krize, se ukázal pravý charakter lidí v našem okolí. V krizi bylo krásně vidět, kdo jen populisticky vymetá tiskovky, aby nasbíral politické body a čí práce je opravdu prospěšná pro společnost. Vládní nekoncepční kroky hasili zdravotníci, armáda, podnikatelé, vědci, švadlenky, průmyslníci, zachraňovalo se na všech frontách, co zachránit šlo. Zatímco politici přejížděli z Prahy na letiště do Pardubic, aby se v noci stihli vyfotit před letounem s dodávkou respirátorů z Číny.      

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
Celoroční práce na zahradě mě s přibývajícími roky naplňuje čím dál víc. Když pak vykvete luční kvítí, konvalinky nebo se urodí třeba hromada lesních jahod, které v naší zahradě nikdy nikdo nesázel, je to čirá radost. A takové radosti mě potkávají díky Bohu docela často.  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #krajské volby #Olomoucký kraj #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.