Média

Poslankyně Richterová podává žalobu kvůli lživé kampani mířené proti ní. Chce tak bojovat s dezinformacemi a kyberšikanou

03. 06. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

První místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová podává žalobu kvůli dehonestační lživé kampani proti její osobě. Smyšlené zprávy o ní šíří nejen anonymní pisatelé, ale i konkrétně dohledatelné osoby. I přes mnohá upozornění, že jde o tzv. hoaxy, tedy nepravdivá tvrzení, tito lidé pokračují ve své činnosti.

olga vážná main

„K právním krokům přistupuji nejen v zájmu poctivé politiky, kterou se snažím dlouhodobě dělat, ale i zvýšení povědomí o problému kyberšikany, která trápí stále větší počet lidí. Případné odškodné daruji v plné výši na dobročinné účely, konkrétně na boj s dezinformacemi,“ říká.

Falešné hoaxy například tvrdí, že chce Olga Richterová ubytovávat v tuzemsku africké uprchlíky na úkor mladých českých rodin. Nepravdivá zpráva je pro větší důvěryhodnost doplněna jejími smyšlenými citacemi a vizuál účelově evokuje oficiální typickou grafiku Pirátů - vše je ale od začátku do konce lživé. 

„Jedná se z mého pohledu o nebezpečnou pomluvu, která poškozuje nejen mne i mou rodinu a  spolupracovníky, ale také cíleně obelhává občany. Někteří čtenáři totiž pod vlivem emocí veřejně píší agresivní výhružné zprávy či posílají nenávistné emaily. Nechybí bohužel ani pohrůžky zabitím či naznačování  znásilnění,” popisuje Richterová. 

Ačkoli policie byla o případu hoaxů zpravena už v počátku, do dnešního dne nekonala. Po marné snaze se domluvit s šiřiteli lživých výroků smírnou cestou tak místopředsedkyni Richterové nezbylo než na jednu z šiřitelek podat žalobu. Jde o Nelu Liskovou, která mimo jiné dlouhodobě působila v extrémistické organizaci Národní domobrana. 

„Navzdory tomu, že jde o mnohokrát vyvrácenou lež, ji někteří lidé stále šíří. Dlouho jsem ale váhala, zda jít opravdu do soudního sporu, a to i poté, co hoax opakovaně na svém profilu sdílela paní Lisková s velkým uživatelský dosahem,“ uvádí k tomu Richterová s tím, že ji nakonec přesvědčilo k žalobě několik skutečností. „Téměř každý týden se mi osobně kvůli této lži ozve několik lidí nebo je lež šířena v dalších facebookových skupinách, někteří pisatelé jsou přitom velmi rozčilení a agresivní. Dalším důvodem pro soudní spor je, že podobné lživé útoky cílí i na další osoby působící ve veřejném prostoru a je třeba se tomu postavit. Navíc se nechci jen dívat na to, jak je ‚moje‘ téma dostupného bydlení, na kterém mi velmi záleží, zneužíváno a je mi podsouván zcela jiný záměr, než ve skutečnosti prosazuji,” říká Richterová.

Naráží tím na fakt, že si útočníci vybrali zrovna téma, které Richterová považuje za zásadní a dlouhodobě se mu věnuje. Piráti přitom prosazují  přesný opak toho, co šíří hoax: Místopředsedkyně Pirátů se dlouhodobě zasazuje o dostupné bydlení pro všechny české občany, a to především formou podpory obcí. „Dělám poctivou politiku. Respektuji odlišné životní zkušenosti a postoje. Nebojím se debaty ani výměny názorů. Musí nicméně být férová. Je pro mne naprosto nepřijatelné, když se někdo snaží prosazovat své názory pomocí lží a podvodů,” dodává, proč se rozhodla k právním krokům.

Níže uvádíme příklady několika dalších nesmyslných hoaxů, které o Pirátech kolují:

Ucelený přehled hoaxů lze najít ZDE

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #hoax #Olga Richterová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.