Komentáře

Sněmovní hra o 100 miliard nikoho nebere. Piráti navrhují opatření kvůli výpadku v příjmech státu a obcí

28. 05. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V pátek 29. května budou na plénu Sněmovny opatření, které může veřejné rozpočty přijít klidně na 100 miliard korun. Pro představu, to je zhruba tolik, kolik je roční rozpočet ministerstva obrany, ministerstva kultury a ministerstva zahraničí DOHROMADY.

miki-rouska-solo

Zjevně to ale je moc velká částka na to, aby to někoho zaujalo. Kdybych navrhl cokoli aspoň trochu kontroverzního o platech politiků, tak je to v novinách hned, ale když se bavíme o TISÍCKRÁT vyšší částce, tak je ten hluboký lidský příběh těžší v hlavách čtenářů vytvořit.

O co se jedná?
Je to návrh, který ve středu ve zrychleném režimu schválila vláda, dnes ho projednal rozpočtový výbor a v pátek jde do sněmovny. Tento návrh umožňuje firmám, které byly loni a předloni v zisku a letos jsou ve ztrátě, aby si daně, které zaplatily loni nechaly vrátit. Na první pohled to zní logicky, ale je tam řada problémů.

  1.  Firmy, které jsou zahraničně vlastněné, případně začleněné v holdingu mohou svou ztrátu do určité míry přelévat mezi sebou. Například skrze vnitřní platby za IT, za duševní vlastnictví, vnitřními půjčkami apod. Nejslavnější příklad je kauza "Čapí hnízdo II", kde si firmy z holdingu Agrofert objednávaly předraženou reklamu u farmy Čapí hnízdo, aby si snížily daňový základ.
  2.  Velká otázka je, zda je takové opatření efektivní. Za částku blížící se sto miliardám korun se dá financovat řada veřejných investic, které by také ekonomice pomohly, bylo by možné snížit sociální odvody z práce, aby tolik nerostla nezaměstnanost, dala by se vyplatit plošná podpora nejchudším pracujícím a navýšit podpora v nezaměstnanosti nově propuštěným, aby tolik neklesla spotřeba domácností, prostě šlo by s tím naložit různě. Nechat to největším firmám, které u nás v posledních letech vydělaly nejvíc peněz je samozřejmě možná cesta, ale jsou alternativy, které mi dávají větší smysl.
  3. Jak už se stalo u naší vlády zvykem, třetinu nákladů ponesou samosprávy - obce a kraje. I podle optimistických odhadů ministerstva financí to bude pro samosprávy zhruba stejná darda, jako kompenzační bonus. My to odhadujeme spíše na dvojnásobek.

Vláda bude namítat, že je to pouze odložení cashflow ve prospěch firem, protože už dnes je možné ztrátu započítávat proti nadcházejícím letům. Tak jednoduché to ale není. To opatření bude platit trvale, takže vznikne jednorázový výpadek v příjmech státu i obcí. Navíc ministerstvo vůbec neodhadlo, kolik peněz se vyplatí firmám, které stejně zkrachují a žádné daně už tedy neodvedou a firmám, které v příštích pěti letech žádný zisk nevytvoří, takže by se jim podle současných zákonů nevracelo nic. Navíc nevíme o kolik virtuální ztráty firem narostou kvůli daňovým optimalizacím.

Proto navrhujeme dvě jednoduchá opatření:

  • Časově omezit trvání tohoto pravidla na dobu aktuální krize - tedy na dva roky.
  • Limitovat zpětně uplatnitelnou ztrátu na třicet milionů korun, podobně jako v Německu nebo ve Francii.

Rozpočtové dopady by se násobně snížily, prostor pro daňové optimalizace největších korporací také a pro malé a střední firmy by to byla významná pomoc.

Prosím především komunální politiky ANO, ČSSD, KSČM a ODS, aby oslovili své poslance, ať podpoří zastropování této podpory, jinak to bude pro rozpočty obcí a krajů další obrovská rána bez jasného přínosu pro národní hospodářství. Díky.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #koronavirus #Mikuláš Ferjenčík

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.