Komentáře

Tomáš Martínek: Hrozí ovládnutí veřejnoprávní České televize pro soukromé zájmy jednotlivců?

27. 05. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve středu 27. května nás čekají volby do Rady České televize a Českého rozhlasu. Existuje reálné riziko, že budou zvoleni kandidáti, kteří mají silné vazby na některé politické strany či hnutí nebo zájmové skupiny, které nemají zájem na veřejnoprávním vysílání a kvalitní žurnalistické práci. Ohroženo je zejména objektivní zpravodajství. Minulostí se tak mohou stát vyváženost politických debat i publicistické pořady, které dlouhá léta ve prospěch všech koncesionářů investigativně kontrolují a informují o jednání nejen vládních poslanců bez ohledu na to, zda je u vlády zrovna ODS, ČSSD nebo hnutí ANO 2011.

verejnopravni

Na programu 49. schůze Poslanecké sněmovny jsou druhá kola voleb do Rady České televize a Českého rozhlasu. Za Piráty dlouhodobě zastáváme názor, že do mediálních rad mají být voleni především nestranní odborníci. I v zákoně o České televizi a v zákoně o Českém rozhlasu (konkrétně § 5 odst. 2 v obou zákonech) se uvádí: “Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; dále se nesmí podílet na podnikání v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování v Radě.”

Volba bude probíhat tajně, protože proti veřejné volbě hlasovali poslanci hnutí ANO i přesto, že se jejich předseda Andrej Babiš podivoval, proč jsou volby do veřejných funkcí tajné. Piráti naopak podpořili transparentní veřejnou volbu, aby byla jasná politická odpovědnost.

Ve Sněmovně se již šeptá ohledně dohody ANO, SPD, KSČM a odpadlíků z SPD i ODS na zvolení Hany Lipovské, která byla nedávno zachycena v doprovodu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, redaktora blízkého Václavu Klausovi Pavla Matochy a moderátora Luboše Xavera Veselého, kterého nominoval spolek Václava Klause. Navíc poslanci ANO plánují odvolání stávajícího radního Zdeňka Šarapatka, což by jim umožnilo zvolit do Rady ČT i zástupce KSČM. 

Také je možné, že si hnutí ANO zajistilo podporu SPD výměnou za ”trafiku” pro poradce SPD v Nejvyšším kontrolním úřadu. 

Naopak nejúspěšnější kandidáti z hlasování volebního výboru pravděpodobně zvoleni nebudou. Michal Klíma získal 17 z 18 možných hlasů, 16 hlasů získali Zdeněk Holý a Ivan Douda. I díky této podpoře napříč politickým spektrem na volebním výboru lze považovat tyto odborníky za nadstranické. Všichni tři jmenování však nebyli kladně hodnoceni na seznamech ANO, které sestavil předseda volebního výboru Stanislav Berkovec

Čtveřice nových radních, pokud by nejednala odborně a nestranně, by mohla v patnáctičlenné Radě společně s již stávajícími radními blízkými ANO změnit veřejnoprávní ČT na vládní propagandistickou televizi. 

Do Rady Českého rozhlasu je favoritkou bývalá předsedkyně Hana Dohnálková, která též získala v hlasování volebního výboru méně hlasů než protikandidát Jaroslav Šebek.

Situace mě znepokojuje o to více, když se podívám na zkušenosti ovládnutí veřejnoprávních médií v zahraničí. O situaci v Maďarsku, kde má mediální monopol vládní hnutí a zbylým nezávislým mediálním domům situaci ztěžuje, jak jen je to možné, jsem informoval v předchozím komentáři. Za problematickou považuji i situaci v Polsku, kde například v nedávné době veřejnoprávní rozhlas vyhodil z hitparády píseň kritizující šéfa vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Něčeho podobného bych se v české demokracii nerad dočkal. Proto jsem vyzval všechny poslance, aby při nadcházející volbě hlasovali dle slibu – tedy podle nejlepšího vědomí a svědomí. Měli by prosazovat zájem koncesionářů, a ne soukromé zájmy premiéra a dalších.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #ANO #dezinformace #média veřejné služby #právo na informace #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.