Reportáže

"Vize stálého ekonomického růstu je modlou posledních generací, bude potřeba se na svět podívat jinak," říká Pirát Josef Janů

12. 05. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ing. Josef Janů (1969) je rodák z Tábora, ale takřka třicet let žije v Karlových Varech. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT a profesní život prožil jako projektant na volné noze. Politicky se začal angažovat po neblaze proslulé karlovarské losovačce, když spoluzakládal Hnutí O co jim jde?!, se kterým se přivazoval k plotu během stavby hokejové haly. Členem Pirátů se stal v roce 2015 a o rok později vedl samostatnou pirátskou kandidátku do krajských voleb, která jako jediná v republice uspěla. V rámci vytvořené koalice obsadil post radního pro oblast regionálního rozvoje, kde se mj. podílí na přípravě vládní strategie RE:Start v Karlovarském kraji a evropské iniciativy Uhelné regiony. Je ženatý, má tři děti a rád si odpočine u aktivního sportu, přdevším basketbalu, a hudby, zejména té tvrdší.

josef janů

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Popiš prosím jak začátek nouzového stavu probíhal v Karlových Varech a Karlovarském kraji? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídr Pirátů nějaké výhrady?
Situace kolem koronaviru více než co jiného především ukázala, že naše společnost je velmi náchylná propadání “blbým” náladám a co víc, možná si dokonce libuje ve vytváření těch nejhorších scénářů na podkladě mediální masáže. Zcela jistě budu osočen, že situaci vidím neobjektivně, ale jsem přesvědčen, že v rámci vedení Karlovarského kraje se jelo dle standardů krizového řízení a byla maximální snaha vyhovět všem rychle se měnícím pokynům a příkazům z centrální úrovně řízení, a ty následně přenášet a koordinovat do území kraje. Na hodnocení situace je ještě příliš brzy, ale z úrovně kraje se jednalo zcela v možnostech, které jsou dány v rámci kompetencí. Úroveň města Karlovy Vary nejsem schopen v této chvíli posoudit, jen se mi prozatím zdá, že ne vždy pochopilo svou pozici a své kompetence. Z úrovně občana, aktivisty a Piráta  jsem pyšný na lidi v mém okolí a na jejich pragmatický a vstřícný postoj a činy. Od šití roušek, přes redistribuci prostředků až po  udržování optimistické nálady. Výhrady se týkají především zanedbáním všeobecné přípravy každého jednotlivce a společnosti jako celku na diskomfort. Bohužel, vize stálého ekonomického růstu je modlou posledních generací a bude potřeba se na svět podívat jinak.

Jaká byla míra informovanosti města a občanů v počátcích krize? Došlo k solidaritě napříč politickými stranami, nebo ne?
Každý úřad má své oficiální prostředky, kterými informuje a to se i dělo. Velmi dobře vím, že mnoho z nás není ochotno informace shánět na oficiálních zdrojích. V případě kraje to jsou webové stránky, krajské listy, mediální výstupy hejtmana a krizového štábu. V dobách zalitých sluncem si pak neustále stěžují, že se nikde nic neděje a přitom jsou kulturní kalendáře plné akcí, nyní v době karanténní, že nikdo neinformuje a přitom se zprávy a odkazy na těchto oficiálních místech a infolinkách objevili v podstatě okamžitě. K politickým stranám - vyjma drobných snah si “přisolit” se opravdu na politickou příslušnost nehrálo a na úrovni kraje každý pracuje ve prospěch celku. Stejný fenomén jen potvrzuje spolupráce v našem Pirátském centru ePic, kde se dobrovolnické práci věnují lidé z různých stájí.

Jsi lídrem kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
Osobně mám tu výhodu, že jsem v pozici těch kdo na úrovni kraje má práce spojené se současnou situací a tou co bude následovat dostatek a mohu, doufám pozitivně, přispět ke stabilizaci situace. Příklady - zajišťování videokonferencí, sdílení informací s územními partnery a práce na úpravě rozvojových plánů a konkrétních investic. A jak jsem již uvedll, jsem pyšný na posádku a její dobrovolnické aktivity spojené s pomocí při výrobě a distribuci ochranných prostředků. Jeden příklad z mnoha, povedl se nám nákup 3D tiskárny a tisk ochranných štítů.

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky? 
Přeji si co nejdříve možný návrat ke standardům typu chodíme do školy, máme práci, která nás baví a umožní nám pestrý volnočasový program. Pokud se budeme schopni méně nárazově vyrovnávat s výzvami jako koronavir, globální oteplování a zbavíme se modly stálého ekonomického růstu, tak bude vše OK. Bohužel mám rád historii a ani daleko větší průšvihy nás jako lidstvo prozatím nepoučili, takže spíš se budem brzy chovat hodně podobně, do dalšího průšvihu. Kraj, jako úřad, pomůže nejvíce tím, že se bude chovat stabilně, bude průběžně investovat a podporovat aktivity na svém území. Pokud to budou aktivity, jenž budou ve shodě se zdravým životním prostředím a aktivním komunitním životem, tak super. A to je a bude mou snahou.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
Dnešní doba jasně ukazuje, že důležité jsou každé volby, protože výsledek, který určí lidi ve vedení, bude zrcadlem do naší budoucnosti. Dnešní zrcadlení předchozích několika voleb vidíme každý kolem sebe. Pokud se nám to nelíbí, tak musíme být aktivní a jít se svou kůží na trh a ne později nadávat či plakat. Důležité je si vzájemně pomáhat, kontrolovat, ale neodrazovat aktivní. Ještě k důležitosti voleb, osobně vidím maximální prioritu ve volbách příští rok do poslanecké sněmovny, kdy republikové kormidlo dává směr. Pořádek na krajských palubách či v městských kajutách je super, ale pokud najedete na ledovec...

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
Mám za to, že celý rozhovor je pozitivní  a nemám pocit, že žiji v jiném světě a radosti mi dělají stejné věci.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #Josef Janů #Karlovarský kraj #koronavirus #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.