Aktuality

"Projekt adopce stromů je doplněk k péči o zeleň městské části," říká Jana Komrsková, pirátská místostarostka Prahy10

08. 05. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Městská část Praha 10 na začátku května spustila ambiciózní projekt adopce stromů. V řadách veřejnosti bude hledat aktivní lidi, kteří budou ochotní věnovat svůj volný čas stromům ve svém okolí. Vybraný strom nahlásí e-mailem městské části a můžou ho v horkých dnech zalévat. V případě onemocnění stromu či jeho poškození může adoptivní rodič zakročit a vyzvat Prahu 10 k nápravě. Tento jednoduchý projekt nevznikl v hlavách politiků nebo úředníků. Vzešel z občanského nápadu. 

adopce stromu

„To bylo poprvé, co jsem se odhodlal oslovit radnici s nějakým nápadem,” vzpomíná Alexandr Darius Radecký na první e-mail, která adresoval místostarostce Janě Komrskové v červnu loňského roku, kde jí psal o nápadu na adopci stromů.

Jeho zájem o Prahu 10 začal v momentě, kdy společně s rodinou zakoupil domek na strašnickém sídlišti Solidarita. „V ten moment člověk k tomu místu přistupuje jinak, když ví, že tu zůstane na dlouho a dost možná tu budou vyrůstat jeho děti,” popisuje Alexandr. Solidarita je známá dlouhými alejemi lip, které jsou poznávacím znamením sídliště, vybudovaného na konci čtyřicátých a začátku padesátých let minulého století jako projekt meziválečných funkcionalistů.

Alexandr spolu se svojí ženou Andreou začal jednu z blízkých líp spontánně zalévat, když viděl, že se jí během loňského suchého léta nedaří dobře. Podle něj lidé často nechápali, proč to dělají.  „Ostatní lidi nás někdy odbyli s tím, že to jsou přece stromy města a ať se město stará,” popisuje obvyklou reakci některých spoluobčanů. „Lidé možná nevědí, že na odboru životního prostředí je jen několik úředníků a ti mají své práce dost a dost, takže nemohou vše stíhat a je dobré jim pomoci, přeci jen se jedná o prostor nás všech, ve kterém žijeme,” dodává Alexandr a dál rozvádí, že je v zájmu občanů, aby v jejich okolí byly zdravé stromy, které jim v létě budou dávat stín, budou čistit vzduch a ochlazovat okolí. „Když ten strom uschne, tak tam několik let nemáte žádný strom, než tam městská část opět něco vysadí,” popisuje nejhorší možný scénář. „A v neposlední řadě má příroda hodnotu sama pro sebe, nejen pro nás,” doplňuje svou úvahu. Občané se podle jeho názoru bojí stromy zalévat, protože si myslí, že to například není povoleno.

Pirátská místostarostka Jana Komrsková k tomu dodává, že to je nesmysl. „Rozhodně vás v létě městská policie či úřad nebude trestat za zalévání stromů. My tento projekt bereme jako určitý doplněk k péči o zeleň městské části. Bohužel kontrakty nelze nastavit tak, aby bylo možné organizovat zálivku podle aktuálního počasí. My jako městská část samozřejmě oceníme, když si všimnete, že nějaký strom už potřebuje zalít a postaráte se o něj spolu s námi, ostatně stromy na Desítce zpříjemňují život nám všem,” říká k tomu pirátská radní pro životní prostředí Jana Komrsková.

Místostarostka zároveň podotýká, že když budete týden na dovolené, tak vám nikdo nebude vyčítat, že jste se o strom nepostaral. „Je to opravdu o tom dobrovolnictví, zodpovědnost za strom dále zůstává na městské části a na tom se adopcí nic nemění,” ubezpečuje občany Komrsková. 

“Město není nějaká oddělená entita, město jsme my. To, že je něco městský majetek, znamená, že to je to majetek svého druhu – není soukromý a zároveň není nikoho. Je to veřejný majetek, takže máme všichni možnost nějak přispět,” vysvětluje autor nápadu, jak o městské zeleni přemýšlí.

Podle autora projektu bylo jeho cílem vymyslet něco minimalistického, co nezatíží zaměstnance úřadu a nebude stát moc peněz. „Často to mají obce hodně detailní, ale já bych nechtěl, aby tohle Desítka dělala,” popisuje Alexandr. „Plno lidí si to možná nemyslí, ale radnice na Praze 10 je poměrně vnímavá na připomínky občanů. A to je plus,” uzavírá Alexandr. 

Podobné projekty nejsou v Česku novinkou. Namátkou můžeme zmínit, že úspěšně už probíhají v jihomoravském Hodoníně, v Lošticích na Hané nebo ve středočeské Sázavě.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 10

Štítky: #Praha 10 #Strom #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.