Archiv

Příběh vzniku korupčních vazeb - Proxio na magistrátu

20. 12. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes se uzavírá "otevřené výběrové řízení" na tři zakázky celkem za částku přesahující tři čtvrtě miliardy korun. Jedná se o dodávku informačního systému Proxio pražskému magistrátu. Celý příběh systému Proxio ilustruje jakým způsobem se systémová korupce dostala do českých institucí. Pirátské noviny získaly výpověď whistleblowera, který nám popsal mechanismus vzniku miliardového tunelu. Čtěte dále.

megaztrat_proxio
V roce 1993 zakládá město Plzeň vlastní akciovou společnost - Plzeňský holding. Firma se stará o řadu činností plzeňského magistrátu, zvlášť pozoruhodné jsou dvě. Implementuje v Plzni informační systém a organizuje na Plzeňsku integrovanou dopravu. V Plzeňském holdingu se setkala řada talentovaných lidí, kteří svou kariéru následně plně rozvinuli v dalších institucích a firmách.

Namátkou: Martin Vimr - šéf odboru IT pražského magistrátu, který vypsal zakázky Proxio (po zemětřesení na radnici v demisi), Petr Kolbek, architekt projektu Opencard, Pavel Hádek, jeden ze zakladatelů firmy Marbes (jak Marbes holding, tak Marbes consulting) k firmě Marbes se dostaneme již v zápětí. Z Plzně pochází i František Levandovský, jednatel firmy Xeos Systems, jeden z certifikovaných dodavatelů systému Proxio. Další lidé a firmy z této plzeňské party jsou Miroslav Dvořák a Petr Vybíral - zbývající společníci v Marbesu, Jiří Krejnický, vývojář Proxia a Padcom, Ortex a MC One - zbývající certifikovaní dodavatelé Proxia a Cortis - konzultantská firma, která pomáhá s odkláněním finančních prostředků. Za doplnění konkrétních vazeb budeme vděční čtenářům, v Plzeňském holdingu pracovalo z této skupiny určitě více lidí, zde uvádíme jen ty, u kterých to lze doložit z otevřených zdrojů na Internetu (Vimr, Kolbek a Hádek).

Pavel Hádek brzy dospěl k tomu, že městská firma ho omezuje v rozletu a provedl klasickou privatizaci veřejných zdrojů. S dalšími lidmi, kteří původně pracovali pro Plzeňský holding zakládá firmu Marbes a s pomocí know how z Plzeňského holdingu vyvíjí informační systém Proxio. Ten poté úspěšně prodává plzeňskému magistrátu spolupracuje při tom s Martinem Vimrem, který v Plzeňském holdingu zůstal. V rámci expanze firmy se následně Petr Kolbek a Martin Vimr vydávají pracovat na pražský magistrát. Jejich hlavní agenda je projekt Opencard, který procesně řídil Kolbek a zavedení informačního systému Proxio v Praze, to už má na starosti Vimr, který se v dubnu 2011 stává šéfem odboru IT.

Ještě před jeho nástupem do funkce, pouhé tři dny před komunálními volbami, pražské zastupitelstvo schvaluje prvních 110 milionů na implementaci systému Proxio v Praze. Výtky opozice, že zakázka je vypsaná tak vágně, že budou potřeba další peníze, se vyplnily doslova do roka a do dne. Magistrát tentokrát rozhodně netroškaří, Marbesu a s ním spřízněným firmám má tentokrát přistát do klína přes 750 milionů korun. Následující zakázky vypsal Martin Vimr, kolega Pavla Hádka z Plzeňského holdingu.

Multilicence systému PROXIO
120 000 000 Kč http://zakazky.praha.eu/detailZakazky.jsp?zakazkaId=137043

Poskytování služeb maintenance, základní podpory a rozšířené podpory systému PROXIO
456 000 000 Kč http://zakazky.praha.eu/detailZakazky.jsp?zakazkaId=137042

Rámcová smlouva na rozvoj systému PROXIO
240 000 000 Kč http://zakazky.praha.eu/detailZakazky.jsp?zakazkaId=137041

Co je všechno špatně odhlédneme li od stomiliónových provizí, které na podobných zakázkách získávají lidé jako Rudolf Blažek, Milan Richter, Pavel Bém, Karel Březina a další (Vůbec už nezmiňuju lidi v pozadí jako Rittig a Janoušek). Korupční mechanismus funguje přes firmy s vlastníky z Kajmanských ostrovů atp. kterým Marbes a další platí za neexistující IT konzultace.

  1. Magistrát objednává software pro městské části, které ho nepotřebují. Městských částí se ani nezeptal, jestli o něj stojí a jestli ho budou používat. Jediným cílem zakázky je utratit peníze, použitelnost výsledného řešení nikoho nezajímá.
  2. Zakázku mohou realizovat jen firmy s přímou návazností na firmu Marbes, která Proxio vyvíjí, nikdo jiný nemá potřebné licence. Z korupčního kroužku tak není úniku.
  3. Výsledný produkt nebude majetkem magistrátu, ale firmy Marbes. Magistrát tak bude časem nucen utrácet další stamiliony za licence k software (vendor lock-in). Magistrát navíc platí Marbesu zdarma vývoj software. S vynaloženými prostředky tohoto rozsahu by přitom magistrát mohl vytvořit vlastní informační systém a žádné licence by nikdy nepotřeboval. Zároveň by mohl hlídat otevřené standardy a mohl by se i podělit s dalšími státními organizacemi.
  4. Zakázka porušuje zákon, když poptává konkrétní produkt místo funkcionality. To zadávací dokumentace obchází formulací:

    "Pokud jsou v zadávací dokumentaci uvedeny odkazy na některé obchodní značky, obchodní firmy nebo jména, je to odůvodněno předmětem veřejné zakázky - poskytování služeb souvisejících s existujícími informačními systémy zadavatele a stávajícím softwarovým vybavením, včetně pořízených licencí - a zejména nutností dosažení přesného popisu požadovaného plnění. Nehledě na užití takových konkrétních obchodních značek, firem a jmen je vždy možno pro plnění veřejné zakázky použít i jiná, kvalitativně a technicky obdobná řešení v souladu s ust. § 44 odst. 9 zákona."

    ale když se podíváme na požadavky (např. požadavek na komponenty Proxia v zakázce na multilicenci). Lze si jen těžko představit, že by někdo nabídl jiný software.
Nejděsivější potom je, že na podobné bázi fungují téměř všechny veřejné zakázky v ČR (minimálně ty větší). Klasická praxe je, že firma která získá zakázku takzvaně "na Dušína" tzv bez úplatků si může vybrat jestli bude subdodávky brát od firem, "které jsou na seznamu" nebo se s budoucími zakázkami může rozloučit.

V tomto konkrétním případě (Proxio) je potom možné celý tendr jednoduše zrušit bez toho, aby se o na fungování úřadu jakkoli negativně projevilo (naopak by to zřejmě omezilo celkovou demoralizaci řadových zaměstnanců IT odboru v Praze).

Nové vedení Prahy tedy již velmi brzy prokáže, jestli to myslí s deklarovaným bojem s korupcí vážně.

P.S. Největší podvod na voliče jsou takzvané "audity". Auditorské firmy jsou v korupčním propletenci zapojené samozřejmě také a každý auditor vám potvrdí, že z auditu vyleze vždy to, co chce zadavatel.


Aktualizace 28. 12.

Díky pozornému čtenáři jsme získali další podezřelé jméno. Radovan Buroň, vedoucí oddělení rozvoje informačních systémů dělal předsedu představenstva mc one. Mc one je jeden z dodavatelů PROXIA majetkově propojený s Marbesem.
  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.