Reportáže

Čeká nás "post-korona" období, časy blahobytu jsou za námi, říká pirátský kandidát na hejtmana Plzeňského kraje Rudolf Špoták

06. 05. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Rudolf Špoták (1983) se narodil ve Stodě, ale většinu života prožil v Domažlicích, kde absolvoval gymnázium J.Š. Baara. Většinu svého profesního života pracuje v prostředí lidských zdrojů na různých úrovních a pozicích. Pokud by se stal hejtmanem, rád by se v rámci své agendy specializoval na oblast práce a sociálních věcí, a to hlavně na smysluplné financování sociálních služeb. Důležité totiž podle něho není jen zvyšování jejich výdajů, ale také optimalizace nákladů a jejich využití. V roce 2019 se stal zastupitelem v Domažlicích, kde se v komunálních volbách stali Piráti druhou nejsilnější stranou. Ve volném čase rád vyrazí na pěší túru nebo na kolo. Je podruhé ženatý a má tři děti. 

špoták a bartoš

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Jak začátek začátek nouzového stavu probíhal v Domažlicích a v Plzeňském kraji obecně? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídr Pirátů nějaké výhrady?
Každý region prožíval a stále prožívá krizi dost rozdílně. To, co spojovalo všechny regiony v celé republice, byl z počátku totální nedostatek ochranných prostředků všeho druhu. Tady určitě nese odpovědnost vláda a příslušná ministerstva. Krajská samospráva byla, tak asi jako všechny kraje, ponechána vlastnímu osudu a bojovala jak se dalo, což toleroval a někdy i obdivoval asi každý. Následné akce byly však naprosto tragické až někdy tragikomické. Jako třeba testování pana hejtmana na koronavirus a po jeho pochybení umístění do karantény, včetně dalších krajských představitelů a vedoucích většiny organizací. Naprosto katastrofální byla a bohužel stále je distribuce ochranných prostředků. Někdy to spíše připomíná handlování na koňském trhu než pomoc lidem v první linii. Proto jsme také iniciovali a spustili tisk ochranných štítů v Pirátském centru.

Jsi lídrem kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
Asi bych to rozdělil do dvou částí. Jedna je ta akutní, kde se snažíme v rámci svých možností pomoci, kde se dá. Především je to tisk ochranných štítů. K dnešku se nám podařilo pomoci lidem ve zdravotnictví a sociálních službách téměř tisícovkou kusů. Všem Pirátům určitě patří obrovský dík za obětavou práci. Ta ovšem nekončí a určitě v ní budeme pokračovat dokud bude potřeba. Snažili jsme se také do poslední chvíle s mojí dvojkou na kandidátce Pavlem Haisem zabránit uzavření interního oddělení v domažlické nemocnici, ale bohužel naše možnosti se ukázaly jako dosti omezené. V Domažlicích jsme distribuovali dezinfekce zhruba pro sto bytových domů tak, aby mohli dezinfikovat své společné prostory. 

Ta druhá je koncepční, která nás bude čekat v tzv. “post-corona” období. Časy blahobytu jsou za námi a ovoce, které v minulosti sbírali představitelé kraje z působení montoven a firem založených na práci s nízkou přidanou hodnotou, se rychle sní a bude se třeba podívat do budoucna. 

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky?
Podpora kraje z hlediska ekonomiky, cestovního ruchu, životního prostředí nebo naopak řešení sociálních dopadů vzniklých z nastalé situace bude naprosto klíčová.  Některé plánované projekty bude třeba přehodnotit, jestli jsou v nastalé situaci opravdu potřebné. Myslím tím třeba stavbu krajské galerie, ze které si stávající krajské vedení chce udělat svůj pomníček. Bude potřeba se zaměřit naopak na akce, která budou podoprovat zaměstnanost a zvyšovat aktraktivitu nejen samotné Plzně jako přirozeného krajského centra, ale i ostatních regionů. Bez přímé podpory státu to však bude velice těžké, navíc, když nám momentálně krize ukázala, že na vládu se moc spoléhat nejde. Bude potřeba navíc zefektivnit čerpání dotací z EU a pokoušet se vyvářet takové projekty, které pomohou čerpat nejen samotnému kraji ale i obcím a soukromým subjektům.

Jaká byla míra informovanosti města a občanů v počátcích krize? Došlo k solidaritě napříč politickými stranami, nebo ne?
Jak se virtuálně setkávám s kolegy napříč celým krajem, byl přístup ať už k informovanosti nebo spolupráci mezi koalicí a opozicí, hodně různorodý. Některá menší města a obce se dokázala semknout a táhnout za jeden provaz. Někde to bylo a ještě je hodně složité. Domažlicko a samotné Domažlice patří mezi nejvíce kritické oblasti. Tady starosta a vedení města zvolili “salámovou metodu” tzn. uděláme to, co nám říká zákon a ostatní je nám jedno. Každý den mě kontaktovali občané a ptali se na různé informace, nebo chtěli vědět kam se mají obrátit. Ale povinností každého politika přijmou tuto roli a já ji vykonávám rád.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
O každých volbách se říká, že jsou klíčové. Je to pravda vždy z určitého pohledu. Politika kraje je z velké části závislá na té celostátní a následující volby svým způsobem budou referendem o vládnoucí koalici. Lidé budou moci dát najevo, zda se jim momentální politická kultura a směřování České republiky líbí či nikoliv.

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
No určitě je ráda moje rodina, protože daleko více času trávím doma, i když většinou na telekonferenci. A taky jsem měl trochu času dostat se ke knížkám, které mi přinesl Ježíšek.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #koronavirus #krajské volby #Plzeňský kraj #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.