Média

Poskytněte data o epidemii vědcům, vyzývají vládu Piráti

05. 05. 2020 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti dnes chtěli na jednání Sněmovny zařadit mimořádný bod k poskytování informací a dat o koronavirové epidemii v ČR. Žádají, aby data byla poskytována vědcům, stejně jako se tomu děje v zahraničí. Zařazení bodu však nebylo přijato. Piráti proto odeslali žádost o poskytnutí informací, zejména anonymizovaných dat.

olga richterová-fialová rouška

„Na Slovensku, ve Velké Británii či ve Švýcarsku běžně funguje to, že státní instituce samy dávají v zabezpečené podobě data vědecké veřejnosti. Jsou to totiž přesně tato data, která umožní definovat různé stupně pohotovosti. Zveřejnění (byť zabezpečené) se má týkat epidemiologických modelů, podrobných anonymizovaných dat a scénářů vývoje, a to proto abychom do budoucna měli představu o různých stavech, a z toho plynoucích podmínek pro podniky, zaměstnavatele a naše občany,” vysvětluje první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a dodává: „Bez dat nejde dělat zodpovědnou politiku. Poskytnutí informací bude ku prospěchu celé zemi.” 

Piráti navazují na iniciativu KoroNERV20, kde vědci a výzkumníci žádají o anonymizovaná data. „Pro odbornou veřejnost nejsou pouze nepřístupná data, ale chybí i přehled o tom, co se monitoruje. Poskytovat tento přehled v podobě seznamu metadat je přitom v jiných zemích běžné. Neposkytnutí dat o epidemii souvisí i s kusým informováním o pracovních skupinách při ministerstvu zdravotnictví. Po opakovaných žádostech jsme konečně obdrželi informaci o členech pracovních skupin, ale neobdrželi jsme další informace k jejich činnosti – frekvence setkávání, stručné zápisy,” komentuje Richterová. 

Richterová také upozorňuje, že není známé složení Laboratorní skupiny COVID: „Navíc je s podivem, že ani jedna z uvedených komisí nemá explicitně na starost testovací a trasovací algoritmus. Možná nejvíce se tomu blíží laboratorní skupina, avšak u té jsme neobdrželi informace o složení a zdá se, že řeší zejména technikálie ohledně PCR testů.” Podle Richterové by měl Ústřední krizový štáb dostávat na každé týdenní jednání pravidelné analytické zprávy o průběhu testování a návrhu cílů na další období, o vývoji epidemie s predikcí na příští týdny a o chodu a výhledu implementace chytré karantény. 

Příloha 1: Pracovní skupiny - informace z Ministerstva zdravotnictví
Příloha 2: Žádost o informace o datech dle Z. 106/1999 Sb. na Ministerstvo zdravotnictví

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #koronavirus #Olga Richterová

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.