Reportáže

"Jsme teprve ve třetině korona-krize. Máme plán pro přímou pomoc lidem," říká Daniel Lebduška

30. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Daniel Lebduška je lídrem kandidátů do krajského zastupitelstva Pardubického kraje. Je ženatý, vychovává s manželkou tři děti. Firma, kde je výkonným ředitelem, pomáhá českým výrobkům s prodejem v zahraničí, především vůči zahraniční konkurenci. Ve volném čase vaří doma pivo a rád ho ochutnává při kutilských pracích. Je fanouškem hokeje.

lebduška-košile

Koronavirová krize nás všechny zastihla nepřipravené, bylo nutné se rychle přizpůsobit. Popiš prosím jak začátek nouzového stavu probíhal ve tvém městě a kraji? Byla přijatá opatření dostatečná, nebo máš jako lídr Pirátů nějaké výhrady?
Díky za otázku - tato krize nás zastihla nepřipravené, ale ne kvůli tomu, že bychom o ní neměli zprávy. Od začátku tu docházelo k bagatelizaci ze strany vlády, odesílal se zdravotnický materiál do Číny zdarma, abychom ho potom nazpět draze nakupovali. Bohužel se tato bagatelizace promítla i do krajských a místních samospráv. Například zastupitelstvo Pardubického kraje ještě 18.2.2020 schválilo pomoc Číně, ačkoliv už byly zprávy, že se virus šíří za hranice pevninské Číny. Poté byl během chvíle spuštěn nouzový stav. Nechci být po bitvě generálem, nicméně signály tu byly a nikdo si jich nevšiml, nebo nechtěl všímat.  

Jaká byla míra informovanosti města a občanů v počátcích krize? Došlo k solidaritě napříč politickými stranami, nebo ne?
Míra informovanosti byla dostatečná. Ze začátku především díky médiím. Nechám stranou polemiku, zda ten mediální prostor, co COVID-19 dostal, pomáhal situaci uklidňovat, nebo spíš vyvolával paniku. Mě to uklidňovalo, ale věřím, že pro spoustu lidí to muselo spíš stresující - zprávy o COVID-19 byly naprosto všude a nedalo se tomu utéct. 

Teprve po vyrovnání se s tím šokem, a troufnu si říct i počáteční panikou, se samosprávy začaly probouzet. Rychle a efektivně, za což jim chci poděkovat. Je pochopitelné, že v tuto chvíli šla politická příslušnost stranou. Také jsme se ve volebním štábu pro krajské volby rozhodli, že teď je prioritou pomoc a ne krajské volby. Proto jsme na určitou dobu přerušili práci v přípravách kampaně a vrhli všechnu svou sílu do pomoci ostatním.

Jsi lídrem kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
Jak jsem naznačil v předchozí odpovědi, tak jsme se naplno vrhli do pomoci ostatním. Vím, že spoustu lidí v první fázi šilo roušky a snažili pomoct, jak to jen šlo. Vladek Vácha sehnal dost materiálu na ušití 7000 roušek, další se zapojili do COVID19CZ týmu, jako třeba Filip Mezera, a pomáhali s distribucí obličejových masek a vývojem eRoušky. Poté jsme se pustili do výroby obličejových štítů, které stále tisknou a kompletují Ondřej Karas, Filip Vařecha, Ondřej Češík, Andrej Ramašeuski a celý distribuční řetězec má pod palcem Jiří Jansa. 

V tuto chvíli zároveň chystáme projekt finanční pomoci, kam jsme vyčlenili 200 tisíc Kč z našeho krajského rozpočtu, i na úkor financí, které jsme chtěli použít na krajské volby. Tento projekt by měl pomoci především lidem, které COVID-19 krize již nyní postihuje, nebo je teprve zasáhne, až dostanou první a druhou sníženou výplatu (nebo dokonce žádnou), kvůli přijatým vládním opatřením. Ohledně toho ještě budeme informovat. Předpokládám, že to bude nejdéle na začátku května.


Daniel Lebduška je zastupitelem města Chrudim

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky? 
Jednoduše řečeno bude vážná, ale překonatelná. Počítám s propadem ekonomiky v řádu procent a místo 3% růstu HDP budeme mít nejméně 5% propad HDP. Takže nejméně -8% oproti předpokladům. Jednoduše řečeno se plošně budeme mít asi o 10% hůře, než před začátkem COVID-19 krize. To není tak hrozné v celku, ale budou tu určité skupiny lidí, kteří to pocítí znatelně. A těm by měl kraj pomoct. 

Rádi předáme už hotovou metodiku, kterou nyní dáváme dohromady pro projekt přímé pomoci, který jsem zmiňoval v předchozí odpovědi. Kraj má nesrovnatelně větší finanční prostředky, které by teď měl aktivovat a aktivně nabídnout těm zmíněným skupinám. Myslím tím matky/otce samoživitele a občany, kteří díky krizi museli zůstat doma bez nároku odměnu (DPP pracovníci), nebo ty, kteří musí být doma za značně zkrácenou odměnu a další. Kraj poté jen naškáluje výši přímé pomoci úměrně podle prostředků, které k tomu uvolní.

Jsem rád, že padla otázka na nastartování ekonomiky. Při restartu ekonomiky bude hrát kraj a místní samosprávy ohromnou roli. V první řadě jde o to, že kraje/města budou muset revidovat plán investic a dojít k prioritizaci agendy úřadu. Tím myslím rozdělit náplň práce a investice do tří, až čtyř kategorií: nepotřebné, když zbudou prostředky/čas, nezbytná a urgentní

Úřednický aparát je dost silný, aby dokázal tuto revizi zvládnout v krátkém časovém horizontu. Na základě toho uzpůsobit práci a pod kategorii “Urgentní” zapojit řešení pro vypořádání se s COVID-19 krizí. Obecně by se v dobách krizí měly angažovat státní instituce jako významní zadavatelé zakázek a to jako náhrada firem, kde investovat nemusí být z čeho. Tím, že kraj bude ve velkém investovat, tak tím bude pomáhat místním firmám, aby nemusely propouštět a k tomu navázaným službám (od restaurací, po kadeřnice), aby nemuseli zavírat pro nedostatek klientů.

Důležité je ale také říct, že teď jsme, podle mého názoru, v třetině COVID-19 krize. Konec můžeme očekávat někdy v srpnu. Nechci tím šířit paniku a rozhodně není na místě. Jen doufám, že čas, který vláda, krajské samosprávy a místní radnice získaly, a stále získávají, během současného nouzového stavu opravdu využívají k tomu, aby se na další dvě třetiny důkladně připravili. Jinak také po pár týdnech rozvolňování opatření může opět přijít “utažení šroubů” až na poslední závit.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
Neřekl bych, že to jsou nejdůležitější volby za poslední desítky let. Důležité určitě jsou, ale to slovo nejdůležitější se používá u každých voleb a ono to potom ztrácí punc té důležitosti.

Ta důležitost krajských voleb spočívá v tom, že ona je taková rafinově skrytá. Ne mnoho lidí ví, že u nás v Pardubickém kraji zastupitelstvo téměř napřímo rozhoduje o směrování zdravotnictví v kraji, může efektivně bojovat proti velkým znečišťovatelům vzduchu v kraji, má možnost utvářet podmínky pro život na vesnici a rozhodovat o dalších neméně důležitých věcech. Například včas připravit přivaděče k nově budované dálnici D35, nebo může vytvořit nemalý tlak na vládu, aby konečně zrušila nesmyslnou stavební uzávěru pro kanál D-O-L, která brání mnoha obcím u nás v kraji v rozvoji. 

Ta důležitost těchto voleb je pro Piráty Pardubického kraje specifická také v tom, že zatím v zastupitelstvu PK nejsme. Chybí tam tak podle nás moderní politika, inovace a zastoupení mladé generace. Netvrdím, že je kraj veden přímo špatně, ale některá místa by to chtělo nasměrovat do digitální doby, ve které žijeme a které my Piráti rozumíme. 

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
To se snad nedá ani publikovat :-) Kdepak, to byla sranda. Snažím se odreagovat trávením času s rodinou, vařením piva a já vlastně nevím. Ten čas mi teď hrozně letí. V pondělí přijdu do kanceláře a najednou koukám, že už čtvrtek. Máš to taky tak? 

Dan Lebduška je lídrem kandidátky Pirátů pro krajské volby 2020

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Marek Valko/Redakce

Štítky: #koronavirus #krajské volby #lídr #Pardubický kraj #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.