Kauzy

Radnice Prahy 4 objednala dezinfekci 45krát dráž než mohla. Místní Piráti rozdali 100 litrů dezinfekčního roztoku

27. 04. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti z Prahy 4 v pátek od ranních hodin rozdávali zdarma dezinfekci místním občanům u prodejen Norma v Krči a Lidl poblíž stanice metra Budějovická. Část lidí se totiž stále potýká s jejím nedostatkem, jak ukázaly podněty nejen na sociálních sítích. Radnice Prahy 4 včas nezajistila dostatek dezinfekce také pro jednotlivce, přitom v jiných městských částech byla viditelně dostupná také pro občany. Na podnět místního předsedy zastupitelského klubu pirátů Adama Jaroše proto místní sdružení zakoupilo z vlastního rozpočtu dezinfekci za zlomek ceny, za jakou ji před dvěma týdny dodatečně pořídila MČ Praha 4. Během 2 hodin bylo rozebráno 100 litrů dezinfekce ANTI-COVID. 

Piráti Praha 4 rozdávají dezinfekci

Dezinfekci s doporučeným složením Piráti koupili za běžnou maloobchodní cenu 110 Kč za 1 litr. To postačilo na 400 lahviček s 250 ml s celkovými náklady 16 967,93 Kč, tedy 42,42 Kč na kus.

Přidělené zásoby se v Praze 4 z pochopitelných důvodů distribuují přednostně zařízením, institucím a lékařům. Jednotlivci, kteří přijdou na výdejní místa ji v současné době již také dostanou, avšak ještě několik týdnů po vyhlášení nouzového stavu tomu tak nebylo. Městská část Praha 4 dostává přiděleno, stejně jako další městské části, každý týden od hlavního města 1 000 litrů dezinfekce na pokrytí potřeb sociálních a zdravotnických zařízení na svém území.

To ovšem městské části zřejmě nestačilo, takže dvakrát objednávala další dezinfekční gely. Od společnosti Rychle uklidit s.r.o. objednala na konci března 400 půllitrových lahviček dezinfekcí a o týden později následovala druhá objednávka dalších 384 kusů gelů stejné velikosti. Za tyto dvě objednávky vydala městská část 383 863 korun.

“Zatímco radnice Prahy 2, Prahy 8 nebo Prahy 11 si také přikoupily další zásoby podobně jako naše městská část, ale nakupovali za podstatně nižší cenu. Praha 4 si objednala dezinfekční gely za cenu 978 korun za 1 litr, tedy 45krát dráž,” říká Tibor Vansa, pirátský zastupitel MČ Praha 4.

“Dezinfekční gel nakoupený radnicí Prahy 4 má obsah účinné látky o 10 % nižší, ale má vyšší obsah glycerolu, který zajišťuje gelovou konzistenci. Složení se pravděpodobně odráží ve výsledné ceně. Spotřeba a účinnost obou verzí dezinfekce je však stejná. Za normálních okolností není rozdíl v maloobchodní ceně takto drastický, nicméně chemičky nyní produkují především výrobky s doporučeným složením za minimální cenu,” poukázal zastupitel Vansa na nekompetenci radnice zajistit zdarma větší množství dezinfekce pro občany.

„Je s podivem, že se městská část neobrátila na jiného dodavatele. Z registru smluv je patrné, že žádná jiná veřejná instituce vedena v registru smluv se společností Rychle uklidit s.r.o. nespolupracuje. Tato vysoká cena za dezinfekce je možná důvodem, proč tomu tak je,“ dodává Vansa s tím, že v registru smluv je od roku 2016 k nalezení celkem 20 kontraktů Prahy 4 se společností Rychle uklidit s.r.o. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 4

Štítky: #koronavirus #ochranné zdravotnické pomůcky #Praha 4

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.