Komentáře

Mikuláš Ferjenčík: Co se v novinách nedočtete, na 150 miliard bude vidět

25. 04. 2020 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Nejvíc frustrující na práci poslance, je to, že neexistuje žádná úměrnost mezi důležitostí tématu a pozorností, kterou mu věnují média potažmo lidé. Nejdůležitější a současně suverénně nejnákladnější protikrizový zákon, který se ve středu 22. 4. hlasoval, byl zákon o poskytnutí státní záruky Národní rozvojové bance. Státní záruky ve výši 150 MILIARD Kč, což je zhruba 10 procent státního rozpočtu.

ferjencik-rouska

Během projednávání se původní vládní návrh významně proměnil, prosadili jsme zveřejňování firem, které státní garance obdrží včetně jejich skutečných vlastníků navzdory ministryni financí (díky Jakubu MichálkoviLukáši Černohorskému). Naopak s podporou ministryně financí jsme prosadili ustanovení, které zajišťuje, že stát bude garantovat pouze nesplacenou jistinu, nebude garantovat úroky (díky Tomášovi Martínkovi). Tomáš dále prosadil doprovodné usnesení, které vyzývá vládu zajistit, aby půjčené peníze nemohly skončit v daňových rájích.

Další významná změna, která nastala je, že státní garance stoupla z 25 na 30 %. Zajímavé je, že ANO tento návrh prohlasovalo přes nesouhlas ministryně Schillerové (Piráti to také nepodpořili, obáváme se, že je to obří dotace bankám).

Člověk by čekal, že když jde o tolik peněz, budou dnes zpravodajské servery plné analýz a článků na tohle téma. Místo toho si můžeme přečíst o účesu paní ministryně.

Proto jsem rád, že máme aspoň sociální sítě. Úspěch se zveřejňováním podpory je velká věc, navíc prošel o hlas. Spolu s omezením garancí na jistinu jsou to jedny z největších změn, co se nám povedlo v době koronakrize prosadit. Rád bych si přečetl analýzu té změny ve výši garancí, ale to bych asi chtěl moc.

Díky všem, koho zajímají věci, co mají reálný dopad na fungování státu, byť titulní stránky nezaplní!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #ekonomika #hlasování #koronavirus #Mikuláš Ferjenčík #poslanecká sněmovna

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.