Komentáře

Tomáš Martínek: Koalice ANO, KSČM a ČSSD znemožnila přijetí digitalizační novely MOJE daně

25. 04. 2020 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na páteční tiskové konferenci vlády si Andrej Babiš a Alena Schillerová stěžovali na Senát a opozici, že kvůli nim údajně nebyla přijata digitalizace finanční správy v novele MOJE daně. Protože to bylo přesně naopak, je vhodné uvést fakta na pravou míru.

martinek-tiskovka

Novela MOJE daně obsahovala mnoho pozitivních věcí, které mají zlepšit možnosti digitalizace finanční správy i vznik portálu Moje daně. Návrh mimo jiné obsahoval i pirátský návrh na prodloužení lhůty pro podání elektronického daňového přiznání o měsíc, který má po vzoru dalších evropských zemí pozitivně motivovat k většímu využívání elektronické komunikace s veřejnou správou. Negativním bodem novely bylo prodloužení vratky DPH podnikatelům na 45 dní. Kvůli tomu by mělo mnoho společností problém například vyplatit mzdy svým zaměstnancům. To si jistě nikdo především v době krize způsobené opatřeními souvisejícími s koronavirovou nákazou nepřeje.

Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu ve znění, která zachovávala vše pozitivní a odebírala negativní bod týkající se delší lhůty zadržení vratky DPH. Pro tuto kvalitní senátní verzi, která by navíc pomohla i českým firmám, ovšem poslanci ANO, KSČM a ČSSD nehlasovali, proto byla zamítnuta. Navíc si nebyli schopni spočítat 101 svých poslanců, kteří měli v případě nepřijetí lepší senátní verze protlačit původní návrh Sněmovny s problémovým bodem prodlužující lhůtu zadržení vratek DPH českým společnostem.

Jako Piráti chceme podpořit digitalizaci veřejné správy. Jsme připraveni hlasovat pro přijetí upravené novely MOJE daně ve zrychleném jednání klidně v prvním čtení už v květnu, pokud nebude obsahovat negativní bod ohledně prodloužení vratky DPH, který by v současné době mohl i položit některé české podniky, které na výplatu mezd svých zaměstnanců potřebuji nyní každou korunu. Snad se podaří schválit upravenou verzi co nejdříve, aby například benefit pirátského návrhu na prodloužení lhůty pro podání elektronického daňového přiznání mohli uplatnit daňoví poplatníci již za tento rok při podání přiznání v roce 2021.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #ANO #digitalizace #hlasovací mašina #hlasování #KSČM #poslanecká sněmovna #SPD #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.