Komentáře

Komentář poslankyně Lenky Kozlové: Odmítáme kvóty za český repertoár v lokálních médiích

24. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Na kulturu a přidružené profese dopadnou opatření související s pandemií koronaviru Covid-19 citelně. Ministerstvo kultury proto nedávno schválilo „záchranný balíček“, jehož největší slabinou je selektivní výběr podpořených organizací. Živnostníci a drobní podnikatelé, jejichž provozovny jsou uzavřené, ale zároveň musí nadále kromě nájmů a dalších poplatků platit i autorským správcům, patří mezi nejvážněji ekonomicky postižené. Kromě toho OSA navrhuje i zavedení paušálního poplatku lokálním médiím.

lenka kozlova-malostranske

Proti poplatku, který platí živnostníci autorským správcům za zprostředkování rozhlasového a televizního vysílání zákazníkům, vystupují Piráti dlouhodobě. V posledním veřejném prohlášení na webu OSA ze dne 20. března jsem postrádala konkrétní informace. Nechyběl v něm však absurdní návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který by zavedl nucené kvóty českého hudebního a audiovizuálního repertoáru v lokálních médiích. Za prezentovanou myšlenkou se může skrývat i další výběr peněz, které sice OSA nějakým způsobem autorům přerozdělí, avšak vzhledem k netransparentnímu hospodaření skrytě. Především ale považuji takové svazování rukou televizním a rozhlasovým tvůrcům za nepřípustné.

Ve věci autorských poplatků jsem se obrátila dopisem – poté, co jsem zjistila, že datová schránka OSA je zablokovaná pro příjem zpráv – na předsedu představenstva OSA Romana Strejčka, abych získala informace o postojích a případných opatřeních vůči umělcům, jejichž činnost OSA živí, a rovněž o tom, jak se zachovají k živnostníkům, jejichž platby za zprostředkování přerozdělují. Od pana Strejčka jsem obratem dostala ujištění, že provozovatelům, kteří v důsledku vládních opatření museli uzavřít provozovnu, budou autorské poplatky odpuštěny a případné platby uskutečněné s předstihem vráceny. OSA také avizuje odložení dalších plateb až o 90 dnů a rozložení splátek do 12 měsíců. Byla zmíněna též finanční pomoc z tzv. Fondu solidarity, ze kterého bylo údajně vyplaceno autorům na 4,5 mil. kč. 

Podobu klíče pro rozdělování i počet autorů se nyní pokouším zjistit. Situaci budu samozřejmě dále sledovat a pokusím se nejen informovat veřejnost, ale v rámci možností i přispět k pozitivnímu vývoji.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lenka Kozlová

Štítky: #autorská práva #koronavirus #Lenka Kozlová #OSA

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.