Kauzy

Pirát Milan Chaloupka: První linie pod palbou, vláda se na zdravotníky vykašlala

24. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Od samotného začátku pandemické krize jsme upozorňovali na nedostatečné vybavení zdravotníků – nejen v nemocnicích, ale zejména ambulantních specialistů. Podobná varování vysílali i ti mnohem povolanější, zástupci České lékařské komory. Podle jejich informací je zhruba 10 % všech prokázaných případů s Covid 19 právě ze zdravotnické profese. První linie je tak zároveň i pod nejhorší palbou.

chaloupka a doktorka-cropped

Ochrana těch nejdůležitějších přitom dlouhé dny vázla. A to nejen ze strany státu, ale i kraje. Počáteční distribuce ochranných pomůcek byla chaotická a nedostatečná. A právě v prvních dnech bylo riziko nakažení největší. Státní správa, i přes apely od ČLK, selhala. Celá řada drobných dobrovolníků, mezi nimi i Piráti, se snažili doplnit chybějící materiál, ale nemohou pochopitelně nahradit systematickou pomoc.

„Ignorování lékařské komory je trestuhodné. Prezident komory Kubek zoufale na všechny strany upozorňoval na nedostatečnou ochranu zdravotnického personálu a nyní neseme trpké plody této ignorace. To ovšem PR mašinérie premiéra Babiše bude takticky zamlčovat,“ komentuje situaci Milan Chaloupka, místopředseda Pirátů Plzeňského kraje, který na nedostatečnou distribuci poukazuje již měsíc.

„Jsme pochopitelně rádi, že můžeme pomoci. Do nemocnic, ordinací lékařů, zařízení sociálních služeb, jsme poslali tisíce roušek a distribuovali více než šest set ochranných štítů. Vděk všech se nedá popsat slovy. Bohužel mám pocit, že se vláda na ty tolik oceňované bojovníky z první linie poněkud vykašlala,“ doplnil Chaloupka.

Česká lékařská komora vytrvale apeluje na odbornou diskusi ohledně pandemických opatření. Varuje před nebezpečnou frází o „promořování“ populace a dlouhodobě poukazuje na nedostatečnou vybavenost zdravotnického personálu ochrannými pomůckami. Vláda i ústřední krizový štáb tento odborný orgán zatím ignoruje. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Plzeňský kraj

Štítky: #koronavirus #Milan Chaloupka #ochranné zdravotnické pomůcky #Plzeňský kraj #zdravotnictví

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.