Komentáře

Pirátka z pražského magistrátu Eva Horáková: Teď to není ve filmu, teď je to real

22. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ahoj posádko. Byla jsem požádána o pár vět o tom co dělám v této době jako předsedkyně Výboru pro sociální politiku na Magistrátu hlavního města Prahy. Dostala jsem mustr otázek ale přiznám se, že ani můj život ani moje práce nejede podle zadání, takže budu improvizovat. 

eva horakova

Je to už víc jak šest týdnů, kdy jsem seděla ve své kanceláři a  těšila se na krásné jaro. Ve vzduchu však kromě jara bylo cítit i nebezpečí z příchozího viru. Nebezpečí nedefinované, neznámé, přesto blížící se až hmatatelně. Vyhlášení nouzového stavu. Nyní je jasné, že nic nebude probíhat jako v jiné dny. Příprava na jednání Výboru, který má za pár minut proběhnout, se přetočila v mistrnou improvizaci hodnou divadelního ztvárnění. Vidím v očích mých kolegů zmatek, strach a  úzkost. I já tu úzkost mám. Ten večer, balím vše důležité, včetně květin a odcházím s pocitem, že nevím, kdy se vrátím. Miluji filmy a často takové momenty vidíte v nich. Teď to není ve filmu teď je to real. Uvidíme, kdo bude hrdinou příštích dní. 

První víkend v nouzovém stavu je trochu hektický, ale na mě to paradoxně až tak nedoléhá. Vše se mi rozleželo v hlavě a utíkám z Prahy do bezpečí, do dobrovolné izolace. Již jsem tu víc jak měsíc a díky zahradě a velkému domu nemám ponorku a jsem relativně v bezpečí. Mezitím v Praze rostou stany Českého červeného kříže společně s Životem 90 rozjíždíme telefonní linku pro seniory a potřebné, řešíme testování a ochranné pomůcky pro občany, řešíme i veškerý záchranný integrovaný systém, naše domovy seniorů a ústavy. Stát diktuje pravidla, stát mění pravidla, stát vydává metodické pokyny ale ochranné pomůcky nikde. Začíná boj s časem. Trvá týdny a chvílemi nevím, kolik je hodin a zda jsem jedla, pila a spala.

Zakládám FB skupinu Praha pomáhá potřebným, avízuji na stránkách kdo a kde potřebuje pomoc, mobilizuji lidi, ať vyzvednou jídlo, potraviny a odvezou je tam,kde jsou nutné - dobrovolníkům, nebo i lidem bez domova. Zvedám telefony naštvaným lékařům, kteří se dožadují pomůcek. Poslouchám bolestné i nadějeplné příběhy, se kterými se na mě lidé obracejí. Hledám člověka, který teď hned uvaří a doveze polévku pro 30 lidí na Císařský ostrov. Znovu telefonát od lékaře, už ani nevím kolikátého.” Kde jsou ochranné pomůcky? Jak je budete rozdělovat? Bez nich nemůžeme ordinovat “ Roušky je potřeba dodat na Neonatologické oddělení v pražské nemocnici v Podolí, do Královských Vinohrad a na mnoho dalších míst. Dochází látky, není z čeho šít. Textilky vyprodané a všude fronty. Švagrová pracuje v podniku Mileta Hořice, získávám 750 metrů luxusní bavlny za 50.000 Kč.  Neřeším, platím ze svého a posílám Českému červenému kříži. Přislíbené ochranné pomůcky stále nikde. Voláme, hledáme, objednáváme.


Denně myslím na “svého” nakaženého seniora z mého oblíbeného Domova pro seniory. Je v něm skvělá paní ředitelka a tento klient má 95 let. Úctyhodný věk.  Modlím se, aby to “dal” Nedal. Každý to nedá. Kladu si otázku “ A co já? Dám to? “ 

Agenda na Magistrátu jede i bez viru, kontroluji tisky, přípravuji se na zastupitelstvo, nakonec se z něho omlouvám. Hřib mi zakázal přijít. Je to doktor a ví, že se nakazit nesmím, asi se o mě bojí ☺ V tom celém komunikuji s kolegy po Praze, snažím se, aby všichni měli dostatečné informace. Někteří  jedou v kuse a bez víkendů. Zvládají to, v rámci možností se mají dobře. Shodují se, že jich chybí ostatní Piráti. Mě chybí moc, říct jim to nemůžu, není čas ale snad vědí, že je mám moc ráda. Nakonec co jiného nám při tom všem zbývá, láska, víra a naděje. Přeji Vám, ať máte dostatek lásky, víry a naděje, ta umírá poslední. 

PS: Jeden kolega mi neodepsal, schválně jestli se sám přizná, primča.

Eva Horáková, předsedkyně Výboru pro sociální politiku na Magistrátu hlavního města Prahy, zastupitelka, členka MS Praha 5 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Eva Horáková/Romana Klimešová

Štítky: #koronavirus #Magistrát #Praha

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.