Kauzy

Šest let za pěstování konopí, projednání samopěstební novely Pirátů poslanci odmítli

22. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ústavní soud v pátek 17. dubna nevyhověl muži, který pěstoval konopí pro výrobu mastí, a potvrdil tak rozsudek šest let vězení nepodmíněně. Pirátská strana dlouhodobě bojuje za regulovanou legalizaci konopí pro dospělé občany ČR, jelikož represivní přístup a přísné trestání činů bez oběti (tzv. victimless crimes) je kontraproduktivní. V úterý proto poslanec Pirátů Tomáš Vymazal navrhnul zařadit projednání novely zákona o návykových látkách, který však poslanci zamítli, přestože by znamenal přínos několika miliard do státního rozpočtu.
 

vymazal michailidu

Ústavní soud v pátek 17. dubna potvrdil šestiletý trest za pěstování konopí a přechovávání sušiny pro jinak bezúhonného občana. V rámci tohoto případu navíc nebyla potvrzena distribuce. Již před dvěma lety jsme se mohli setkat s podobně přísným trestem v případě Tomáše Houfka, který dostal za pěstování výrazně menšího množství konopí než v tomto případě trest osm let nepodmíněně.

V situaci, kdy je samopěstování a zpracování konopí kriminalizováno, se nevyhnutelně stávají případy, v nichž jeden člověk riskuje dlouhá léta vězení, aby pro ostatní členy komunity konopí vypěstoval, či z něj dokonce vyrobil extrakt nebo mast. Piráti již více než sedm let bojují právě za regulovanou legalizaci samopěstování a zpracování konopí pro osobní potřebu.

„Tato změna by nejen ulehčila přetíženému vězeňskému systému, ale zároveň bychom přestali postihovat za trestné činy bez oběti jinak bezúhonné občany, kteří se tak mohou zcela zbytečně dostat do spirály recidivy,“ komentuje situaci pirátský poslanec Tomáš Vymazal.

„V návaznosti na současnou situaci Piráti apelují na Poslaneckou sněmovnu, aby konečně umožnila změnu systému, v němž posíláme občany, kteří se neprovinili ničím jiným než pěstováním a zpracováním rostliny, do vězení. Konkrétně jsme žádali o předřazení naší novely, která by umožnila každému dospělému člověku vypěstovat a zpracovat pět rostlin konopí,“ dodává garant programového bodu Psychotropní látky Jana Michailidu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #konopí #zákony

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.