Reportáže

Kandidát na hejtmana Ústeckého kraje Karel Karika: Krize ukazuje charakter. Po ní ale nechceme ,návrat k normálu’, kraj potřebuje víc.

21. 04. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Lídrem kandidátky Pirátů v Ústeckém kraji a kandidátem na hejtmana je Karel Karika, bývalý místostarosta obvodu Ústí nad Labem – Město. Karel je aktivista, který se bojuje za práva a životní úroveň chudých a znevýhodněných a v současné době je vedoucím komunitního centra Domu sv. Materny. Zde se věnuje dětem ze sociálně slabých rodin a usiluje o vybudování akreditovaných řemeslnických dílen. V našem rozhovoru se zaměřil na situaci v Ústeckém kraji ve spojitosti s koronavirovou krizí. 

karel karika

Jsi bývalým místostarostou a starostou v obvodu Ústí nad Labem - Město. Popiš prosím jak probíhala příprava na koronavirovou krizi na radnici a jak se do dění zapojili Piráti?
Radní Konečný z „kraje“ byl jedním z prvních nakažených, takže kraj podnikal první pionýrské kroky v aplikaci nějakých opatření, ne tedy úplně jako prevenci před zavlečením, ale před rozšiřováním. Příprava nebyla, na tu nebyl čas a příležitost.

Jaká byla míra informovanosti města a občanů v počátcích krize? Došlo k solidaritě napříč politickými stranami, nebo ne?
Politické příslušnosti šly úplně stranou. Je jasné, že podporuji omezení pro minimalizaci šíření nákazy, ale představitelé kraje ale jakoby ze začátku měli zájem na vyvolávání strachu a libovali si v zákazech. Místo vysvětlování situace šli cestou represí. Musím ale podotknout, že se okamžitě přestalo politikařit a začalo se pracovat, antipatie šly stranou. I přes přešlapy, jako byla některá prohlášení zdravotnické komise kraje. Všichni začali porůznu pomáhat, co jsem tak sledoval. Stejně tak my, Piráti. Dokonce jsme měli například pochvalné komentáře od příznivců SPD. 

Jsi lídrem kandidátky Pirátů do podzimních voleb. Jaké projekty jste v době krize vymysleli a jak jste pomohli lidem ve vašem okolí?
V době krize byl jen jeden projekt, a to pomoc tam, kde je potřeba. A my jsme pomáhali na všech frontách – dezinfekce, nákupy pro seniory, jídlo, látky, roušky, 3D tisk štítů, informování lidí, podpora podnikatelů... Každý něčím přispěl a není to ničím jiným než tím, že celkově do politiky jdeme proto, že jsme aktivní. Ne, že jsme aktivní proto, že jdeme do politiky.

Jaká bude z tvého pohledu situace po skončení krize? Jakou roli bude hrát kraj ve znovunastartování ekonomiky?
Pokud by kraj nebyl v údržbářském módu - jako že je, mohl by se podílet na startování ekonomiky na svém území velmi výrazně, ale v tomhle případě jsem skeptický. Kraj by měl sanovat prokazatelné ztráty podniků a stát se prostředníkem mezi našimi podnikateli, obyvatelstvem a státem. Přesně to budeme dělat, budeme-li se na správě kraje podílet.

Proč jsou podzimní krajské volby důležité, možná nejdůležitější za poslední desítky let?
Protože již není čas přešlapovat na místě, hrát si na papaláše a myslet si, že to nějak dopadne. Je potřeba nás dostat z posledních míst v kvalitě života na přední příčky. Máme na to a zasloužíme si to. Chce to přijmout plán rozvoje a jít cílevědomě za jeho plněním. Nechceme zpátky tam, kde jsme byli, chceme, potřebujeme a musíme jít dál.

Zakončeme rozhovor pozitivně. Čím se v době nouzového stavu odreagováváš a co ti dělá největší radost?
Mám velmi málo volného času (smích)! Před spaním sleduji Star Trek Discovery! Tam můžu na chvilku vypnout. Největší radost mám od vnoučat – posílají mi denně zprávy z „domácího vězení“ – škoda, že jsou 800 kilometrů daleko.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vratislav Filípek

Štítky: #Karel Karika #koronavirus #krajské volby #rozhovor #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.