Aktuality

Královéhradečtí Piráti: Dopravní problémy není možné řešit silnicí skrze přírodní památku Na Plachtě

21. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

V těsném sousedství jihovýchodního okraje Hradce Králové se nachází přírodní památka Na Plachtě, ve které bylo v uplynulých letech pozorováno 720 druhů vyšších rostlin, 69 druhů mechů, 107 druhů hub a 2 250 druhů živočichů. Z toho je asi 107 druhů vzácných a chráněných. Přesto rada města schválila “biologické posouzení” silnice vedoucí přes tuto přírodní památku. Cílem posouzení by měla být žádost o výjimku, kterou schvaluje krajský úřad a která v budoucnu umožní komunikaci v přírodní památce vybudovat.

Na_Plachtě-Tomáš Merta Wiki

Piráti proto v rámci jednání zastupitelstva města navrhli usnesení, které má ztransparentnit proces schvalování záměru nové komunikace a o žádosti o výjimku rozhodlo celé zastupitlstvo. Bohužel zastupitelé pirátský návrh odmítli. “Rozhodnutí většiny koalice z neveřejného zasedání rady města zvrátit nelze. Nicméně jsme požadovali, aby uvažovaná silnice byla v budoucnu projednána veřejně na zastupitelstvu. Zakázka zadána bez soutěže a přes odbor náměstka pro životní prostředí totiž působí minimálně podivně. A nyní je ještě podivnější, že další postup se odehraje skrytě mimo dohled odborné i laické veřejnosti a možná i opozice,” podotýká  pirátský zastupitel Aleš Dohnal.

Nová komunikace má řešit přetížení dopravy v ulici Na Brně. Stavba samotná je prozatím ještě daleko a rozhodně nehrozí, že by stavební práce začaly v nejbližší době. ”Je ale potřeba být na pozoru a vůbec žádost o výjimku nepodávat. K přírodě devastující záměry většinou postupují takzvanou salámovou metodou,” vysvětluje Dohnal a dodává: “Dopravní problémy lze řešit úpravou stávajících komunikací a vůbec nezasahovat do přírodní památky. Například existuje studie na rozšíření odbočovacího pruhu z výpadovky směrem na Býšť do ulice Na Brně. Ta by navíc měla projít kompletní rekonstrukcí, aby byla zejména pro chodce a cyklisty bezpečnější.”

Borovice v přírodní památce Na Plachtě (Foto: Tomáš Merta, Wikipedie)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Královéhradeckého kraje

Štítky: #Aleš Dohnal #Hradec Králové #Královéhradecký kraj #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.