Odborně

Dovolte vstup cizincům, kteří mají v ČR rodinu, apeluje poslanec František Kopřiva

16. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Poté, co vláda uzavřela hranice, se mnoho rodin ocitlo rozdělených. František Kopřiva, místopředseda sněmovního Výboru pro Evropské záležitosti, proto interpeloval ministra vnitra Jana Hamáčka s dotazem, kdy a za jakých okolností vláda umožní vstup cizincům, kteří se v důsledku uzavření hranic ocitli odloučeni od svých rodin v Česku. Momentálně platí výjimka pro vstup na území ČR pouze pro manžele a děti. Nařízení vlády nezohledňuje osoby blízké, jako jsou nesezdané páry, registrovaní partneři a členové širší rodiny. 

franta_kopriva_zasedacka

„Dočasné omezení cestování za současné situace chápu. Bohužel se ale mnoho rodin, které byly zvyklé na volný pohyb v otevřené Evropě, ocitlo rozdělených. Spousta lidí nemůže využít úzkou výjimku. Ta se totiž nevztahuje na nesezdané páry ani širší rodinu. Stejně tak vládní výjimka nepočítá s registrovanými partnery. Pendleři si pak musí vybrat mezi zaměstnáním v zahraničí a rodinou v Česku. Vláda by měla co nejdříve umožnit rodinám se shledat a například zapojit zmíněné skupiny přednostně do systému chytré karantény,” uvedl poslanec Kopřiva.
 
Kopřiva dále připomíná, že situaci mají složitou i čeští pendleři, kteří si nyní musí vybrat mezi rodinou a zaměstnáním v sousedních státech. Čeští občané přitom od 14. dubna mohou vycestovat do zahraničí za účelem „péče o rodinu”. Piráti chtějí dát stejnou možnost cizincům pro vstup do ČR. 


Interpelaci naleznete níže:

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #cizinci #František Kopřiva

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.