Komentáře

Komentář pirátského místopředsedy Radka Holomčíka: Kraje a příležitost pro české zemědělství

14. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Řada zemědělců teď řeší, jak bude letošní rok vypadat a zda má vůbec smysl začít s pracemi. Trápí je dva velké problémy – výpadek sezónních pracovníků spojený s mimořádnými opatřeními a nejistota budoucího odbytu. První problém se řeší a byl i předmětem opozičních návrhů na stabilizaci zemědělství. Opatření na pomoc zemědělcům se zajištěním odbytu jsou ale ještě z velké části před námi. A významnou roli může hrát veřejné stravování a zejména kraje.

radek holomcik-malostranske

Veřejné stravování – nebo přesněji školní a ústavní stravování, ať zdůrazním, že mířím na stravovací kapacity zřizované státem, kraji a obcemi – je neuvěřitelně velký trh. Jídelny ve školách, zdravotnictví, sociálních službách, ale i stravování státních zaměstnanců nebo vězňů, vytváří poptávku po surovinách na výrobu mnoha milionů porcí jídla téměř každý týden. V minulosti již byly avizovány pokusy o větší využívání lokálních potravin ve veřejném stravování, skončily ale na neschopnosti zřizovatelů se domluvit. Je to poměrně složité, protože některé instituce zřizují ministerstva, některé stát a obce a některé jsou samosprávné. A právě v tomto případě mohou hrát významnou roli kraje, protože zřizují většinu středních škol, krajské nemocnice, významnou část sociálních služeb a další stravovací zařízení. Oproti centrálním úřadům navíc mají lepší znalost prostředí a i blíže ke konkrétním zemědělcům a potravinářům. Navíc mohou nabídnout zapojení i obcím, ke kterým mají také blízko.

Každá krize je zároveň příležitostí. Přednostní nákupy od lokálních zemědělců a potravinářů by měly být naprosto přirozeným přístupem i v „normálních“ časech. Teď, v dobách koronavirové epidemie a hlavně v krizi po ní, mohou být naprosto zásadní. A je to příležitost i pro kraje, jak si zlepšit pověst u občanů a být vidět – ruku na srdce, povědomí veřejnosti o jejich fungování není ani velké, ani valné. Současná krize ukazuje, jak důležitá je soběstačnost. Proto musíme jak v řešení současné těžké situace, tak i při následné pomoci a obnově našeho hospodářství myslet více lokálně. A kraje mají možnost stát se významným hráčem v podpoře českého zemědělství.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #koronavirus #kraje #Radek Holomčík #zemědělství

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.