Komentáře

Komentář pirátského poslance Lukáše Koláříka: Schválený návrh na změkčení exekucí omezí počet nových dlužníků a usnadní situaci těch současných

09. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Sněmovna dnes po půlnoci schválila opatření ke zmírnění dopadů ekonomických opatření přijatých kvůli koronavirové epidemii. Do 30. června nebudou probíhat mobiliární exekuce ani dražby a daňový bonus i odstupné získají ochranu. Částka pro provedení dražby nemovitosti se zvýší z 30 na 100 tisíc na úrovni jistiny. Sankce budou pouze do výše zákonného úroku a výběr z exekuovaného účtu bude odpovídat čtyřnásobku životního minima. Vedle toho došlo i k rozšíření oddlužení pro OSVČ. Věřím, že opatření, o jejichž přijetí jsem několik týdnů usiloval, výrazně omezí nárůst počtu dlužníků v období ekonomické krize a minimalizují dopady na ty, u nich už exekuce probíhá.

lukas_kolarik

Kromě opatření, která Sněmovna přijala na ochranu lidí postižených dopady nouzového stavu a doprovodnými omezeními, je v oblasti exekucí na stole zásadní návrh, který zavádí teritorialitu exekutorů, tedy princip 1 dlužník = 1 exekutor v místě bydliště. Vládní návrh, který je nyní ve Sněmovně, vychází z úpravy, kterou jsem navrhl již v minulém roce. Děkuji kolegům, zejména Kateřině Valachové, Janu Farskému a Marku Výbornému a Patriku Nacherovi, za konstruktivní diskuzi a společné úsilí při přípravě společných návrhů. Návrh ministerstva jsme upravili v rámci legislativní nouze na maximum. Mrzí mě, že neprošel pozměňovací návrh, který zkracoval proces oddlužení na 3 roky, jak požaduje evropská směrnice, která čeká příští rok na implementaci. Současný nefunkční systém je třeba změnit dříve, než se objeví noví dlužníci po současné krizi. Z úst předsedy podvýboru zaznívá, že to do začátku prázdnin stihneme, tak doufejme, že tomu tak opravdu bude.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Kolářík

Štítky: #Lukáš Kolářík

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.