Komentáře

Piráti se obrátili na Evropskou komisi. Boj za Dušana Dvořáka nevzdáváme

06. 04. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Okresní soud v Prostějově odsoudil 3. prosince 2019 konopného léčitele Dušana Dvořáka na 3 roky nepodmíněně. Dušan se už poněkolikáté hájil neplatností paragrafů zákona o návykových látkách, jejichž soustavné porušování je mu kladeno za vinu. Soudy si s jeho obhajobou u předchozích stání nikdy nevěděly rady, takže mu vždycky daly raději podmínku a přehazovaly si ho jako horký brambor z instance na instanci. V Prostějově ale soudkyně Okresního soudu odsoudila Dušana natvrdo.

vymazal-konopi

Dušan se u soudu opakovaně bránil coby podnikatel, jemuž stát vytrvale hází klacky pod nohy v jeho snaze vyrábět léčivé přípravky z konopí. Jeho obhajoba stála na tom, že neexistuje žádný toxikologický, adiktologický, ekonomický ani jiný důvod, aby byly předpisy pro výrobu a nakládání s konopím pro léčebné použití přísnější než v rámci EU. A on jako občan EU se tedy domáhá svého práva podnikat za stejných podmínek jako zbytek EU. My s Dušanem souhlasíme. Proto jsme mu chtěli pomoct. A tady to začíná být komplikované. 

Notifikace Evropské komisi
Národní vlády mají povinnost při novelizaci technických předpisů tzv. “notifikovat je Evropské komisi,” což znamená, že Evropská komise (EK) nový technický předpis porovná s platnými evropskými směrnicemi a nařízeními. Teprve ve chvíli, kdy EK usoudí, že předpis příliš nevybočuje ze stanovených mantinelů, umožní jej členskému státu vymáhat. Paragrafy, na základě kterých Dušan skončil ve vězení, notifikovány nikdy nebyly! Ipso facto se tedy z hlediska evropského práva (které je nadřazené národnímu právu) nedaly vymáhat. Jak je tedy možné, že byl na jejich základě Dušan odsouzen? Soudy zkrátka postupují podle zákonů - a tady je jádro problému. Onen zákon, který procházel novelizací za vlády Petra Nečase, obsahoval lživou deklaraci, že již byl EK notifikován. Aby toho nebylo málo, vláda se tuto lež snažila před samotnou EK aktivně zatajit!    

Stížnost Evropské komisi
Dušan měl 6. února 2020 odvolací stání u Krajského soudu v Brně. Tam si od soudního senátu opět vyslechl, že paragrafy zákona o návykových látkách, o kterých je řeč, notifikaci nepodléhají, nebo už dávno notifikované jsou. Jeho odvolání tak soud zamítl a poslal Dušana zpátky za mříže.

To bylo dva dny poté, co jsem s pomocí Dušanových přátel podal k Evropské komisi detailní a velmi obsáhlou stížnost na hrubé porušení evropského práva vládou Petra Nečase. Evropská komise mi 16. března odpověděla, že moji stížnost přijali a budou se jí věcně zabývat. Během následujících deseti dní jsem sehnal podpisy dalších 20 poslanců, kteří se chtěli ke stížnosti připojit. Podpisový arch jsem společně s poděkováním zaslal zpátky do paláce Berlaymont. Věřím, že se stížností národních zákonodárců tam nebudou zacházet lehkovážně. 

Pokud nám dá EK za pravdu, zmíněné paragrafy, které připravily Dušana o svobodu, přestanou po přechodnou dobu platit. Současná vláda pak bude muset přijít s novým návrhem zákona, který následně zašle k notifikaci EK. Teoreticky se tak můžeme dočkat uvolnění předpisů pro výrobu a nakládání s konopím pro léčebné použití. Dušanovi by to také mohlo pomoci na svobodu, či alespoň k finančnímu odškodnění. 

Aby se tato zářná budoucnost stala realitou, potřebujeme, aby naši stížnost EK uznala dříve, než proběhne Dušanovo dovolání. V ideálním případě by totiž Dušan mohl u soudu zamávat papírem od EK, že má celou dobu pravdu a že ty předpisy opravdu nejsou platné, takže je vlastně nemohl ani porušit a dopustit se tak trestného činu. A to by bylo obrovské zadostiučinění nejen pro lidi s citem pro spravedlivou justici, ale i pro ty zástupy pěstitelů, kteří chtějí od srdce pomáhat lidem. 

Držme tedy Dušanovi a vlastně i nám všem palce, ať EK odpoví včas.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Vymazal

Štítky: #konopí #léčebné konopí #marihuana #Tomáš Vymazal

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.