Komentáře

Komentář poslance Radka Holomčíka: Není důvod dále zakazovat farmářské trhy

03. 04. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Pokud chceme zajistit zásobování veřejnosti potravinami a jít cestou k potravinové soběstačnosti (nebo se od ní alespoň co nejméně vzdálit), musíme podpořit každou rozumnou cestu, jak distribuovat potraviny ke koncovým zákazníkům. Řada zemědělců (a zejména zelinářů) je nyní v situaci, kdy řeší, zda má vůbec smysl letos sít a sázet a zda riziko velkých prodělků není příliš vysoké. Proto podporujeme zrušení zákazu fungování farmářských tržišť, samozřejmě za splnění bezpečnostních opatření.

Radek Holomčík

Již v minulém týdnu zaslali zástupci Asociace farmářských tržišť ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi žádost o zrušení tohoto zákazu s tím, že dodali i návrh vlastního bezpečného řešení podoby výdeje zboží na tržištích. Ministr zdravotnictví na toto doposud nereagoval, čímž se jenom prohlubuje nejistota a tíživá situace našich producentů ovoce a zeleniny. Přitom podle informací od odborníků ze Státního zdravotního ústavu a také z Ústavu hematologie a krevní transfuze je výdej potravin venku bezpečnější, tedy méně rizikový než v prodejnách uvnitř. 

Jak ukazují přiložená schémata, asociace navrhuje tato opatření:

1. Žádné občerstvení, žádná možnost konzumace na místě.
2. Bezpečný odstup mezi autem a výdejním pultem.
3. Oddělený výdejní stánek nebo výdejní auto.
4. Dohled organizátora nad dodržováním pravidel.
5. Bezpečný omyvatelný a dezinfikovaný vydávací pult.
6. Desinfekce na ruce volně k použití na každém výdejním pultě.
7. Preferovaná platba mobilem nebo kartou.
8. Preferovaný platební terminál u každého výdejce.
9. Bezpečný odstup mezi lidmi, dodržování zóny.

Povolení prodeje zeleniny a ovoce na farmářských trzích bylo i jedním ze čtrnácti námi navrhovaných opatření na podporu českých zemědělců a potravinářů. Obrátil jsem se proto na Ministerstvo zemědělství s prosbou o podporu zrušení tohoto zákazu. V příštím týdnu se budu zajímat, zda Ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo svůj postoj a pokud ne, budu chtít znát důvody, protože skutečně není důvod dále farmářské trhy zakazovat. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #koronavirus #malí podnikatelé #Ministerstvo zdravotnictví #Ministerstvo zemědělství #Radek Holomčík

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.