Komentáře

Poslanec Tomáš Martínek: Kolik roušek a jiných ochranných pomůcek zvládnou vyrobit české firmy?

01. 04. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Základem budoucího rozvoje České republiky vzhledem ke koronavirové nákaze může být schopnost adaptace českých společností na novou poptávku. Česko by se mohlo stát evropským lídrem ve výrobě ochranných a zdravotnických pomůcek. Již v pondělí 30. března jsem zveřejnil seznam českých výrobců roušek a jiných ochranných pomůcek dle lokalit, aby kraje, města, obce i firmy mohly pro své zaměstnance, zdravotníky a jiné kupovat ochranné pomůcky.

martinek-portret-cf

Snažil jsem se dohledat výrobní kapacity uvedených společností. Ve spolupráci s Radkem Holomčíkem jsme oslovili společnosti, u kterých jsme neměli informace ohledně jejich výrobě. Z odpovědí, které jsme získali, můžeme nyní odhadnout stávající výrobní kapacity v Česku.

Z dat, které máme k dispozici, vyplývá, že většina společností se orientuje na výrobu bavlněných roušek. Liší se především počtem vrstev, možností vkládat filtr, či druhem látky, kdy některé jsou šity například s antibakteriální úpravou. Některé firmy šijí ústenky z nanovláken, ty mohou mít účinnost až úrovně FFP3. Ceny se tak pohybují většinou od 15 do 300 korun za kus. Mezi ty dražší patří roušky z nanovláken nebo vyšívané zakázkově s vlastním vzorem. Kapacitu známe u více než 70 % společností šijících roušky z našeho seznamu. Kapacita látkových roušek, které většinou lze po dezinfekci používat opakovaně, tak je více než 215 000 kusů denně. K tomu se navíc pohybuje kapacita nanovlákenných roušek a respirátorů s účinností i FFP3 a masek pro filtry s účinnosti FFP3 přes 60 000 denně. Společnosti dále vyrábějí přes 100 000 nanofiltrů do roušek denně. České společnosti také vyrábějí denně přes 150 000 respirátorů s účinností FFP2. V České republice je i několik výrobců látek, gumiček pro roušky, ochranných štítů a brýlí či ochranných obleků.

Mnoho společností uvádí, že rozšiřuje výrobu. Kromě toho se společnosti adaptují na výrobu i tak, že na výrobu ochranných pomůcek nově přecházejí. I proto není náš seznam konečným výčtem všech výrobců v České republice.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je týdenní spotřeba v České republice kolem tří milionů respirátorů, nějakých dvacet milionů roušek a 300 tisíc ochranných obleků. Z výše uvedených dat lze usuzovat, že díky opakovatelnému nošení látkových roušek, by česká výroba mohla zajistit rouškovou potřebu v Česku. Obdobně ochranné prostředky s úrovní ochrany FFP3 v Česku i díky dobrovolníkům vyvíjejících masky pro vyměnitelné filtry mohou v blízké budoucnosti saturovat potřebu ČR. V tuto chvíli je tak potřeba podpořit české výrobce, abychom se do budoucna stali nejen soběstačnými, ale české firmy mohly i přebytkovou výrobu vyvážet po celé Evropě.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #koronavirus #Tomáš Martínek #zdravotnictví

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.