Komentáře

Komentář poslankyně Olgy Richterové: Piráti chtějí pomoc všem rodičům, i těm pracujícím na dohodu

30. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Návrhy Pirátů, aby lidem s malými dětmi pracujícím na dohodu bylo možné vyplácet ošetřovné, ani odpuštění zdravotního pojištění osobám bez zdanitelných příjmů, neprošly v minulém týdnu Sněmovnou. Přes veškeré výroky vlády o plošné pomoci tyto skupiny stále záchytným sítem propadávají. Těmto lidem hrozí v horizontu měsíců exekuce nebo dokonce ztráta bydlení. Úřad práce navíc těžko bude mít kapacitu v přeplněných azylových domech na dlouhodobou pomoc dalším desetitisícům domácností. Skutečné plošné řešení je proto na místě. 

Olga s prstem

Během několikahodinové výzvy se na mne obrátilo přes dvě stě lidí, kterých se problém týká a nevědí, co mají dělat. Pro ilustraci závažnosti problému si dovolím citovat typickou žádost o radu, jaké pravidelně dostávám:

"Po skončení rodičovské jsem se nemohla kvůli brzkému začátku směny vrátit do původní práce. Školka tak brzy otevřeno neměla. Hledala jsem práci v okolí, našla jsem pouze výpomoc na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), tak jsem byla ráda i za to. K tomu jsem jezdila už i během rodičovské pracovat jako osobní asistent. Tato práce mě velmi bavila, a také jsem přešla na dohodu o pracovní činnosti. V obou zaměstnáních odvádím všechna pojištění, proto mě velmi mrzí, že návrh na ošetřovné pro pracující na DPČ byl zamítnut. V minulosti jsem nikdy nevyužila žádných dávek a teď, když by to bylo opravdu potřeba, jsem v patové situaci. Poraďte, co dělat? Mám dát výpovědi v obou zaměstnáních, která teď nemohu vykonávat, a jít na úřad práce, abych měla pomoc s nájmem? Velice děkuji za odpověď a snad za návrh nějakého řešení."

Upozorňovala jsem už 22. března paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, že tito lidé nemohou za nevhodný pracovní poměr. Její postoj k podpoře lidí pracujících na dohodu byl celý minulý týden zamítavý. Nyní se zdá, že včera, v neděli 29. března, změnila názor. Za to jsem ráda, ale je třeba usilovat o to, aby tento postoj přehodnotila celá vláda. Proto budu i nadále sbírat argumenty a připravovat takové návrhy, aby nikdo kvůli koronaviru nepropadl na úplné dno.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #MPSV #Olga Richterová #rodičovský příspěvek #sociální politika

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.