Komentáře

Poslanec Jan Lipavský: Z faktů o koronaviru aneb co musí zaznít, než nás spolkne propagandistická panda

24. 03. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Tento týden v čínském dresu kope vicepremiér Jan Hamáček (do) sinologa Martina Hály. Minulý týden stejnou roli pro-čínské propagandy plnily dva PR rozhovory Vratislava Mynáře a Vladimíra Mlynáře. Jen tiché znechucení si už jako zastánci liberální demokracie nemůžeme dovolit.

lipavsky-rouska

Pojďme si říct některé skutečnosti na rovinu, a naopak vyvrátit některé nepravdy dříve, než se stanou součástí celospolečenské debaty. Znamenalo by to totiž velké vítězství pro čínskou komunistickou propagandu a smutný den pro naši demokracii.

1. Komunistický totalitní režim zavinil světovou pandemii
Čínský režim o vzniku viru věděl už v prosinci a nařídil zničení všech důkazů a zavření laboratoří. Poslal policii, aby zastrašovala, šikanovala a “nechávala zmizet” lékaře a další whistleblowery, kteří na vir upozorňovali (je známo 450 případů). Pravidelně dezinformuje o počtu nakažených, obětí a testovaných. Všechny tyto věci vznikly z nařízení čínské komunistické vlády a Peking tedy za ně nese přímou politickou odpovědnost.

2. Čína využívá roušky jako geopolitickou páku
Zatímco Česko Číně v lednu roušky darovalo, teď, když sami doplácíme na pandemii, jejímuž rozšíření Čína hojně pomohla, musíme Číně za zdravotnické materiály (i za čínskou dopravu) platit opravdu vysoké částky. Skutečný účet za “bratrskou pomoc” nám Peking teprve vystaví. Ponižující šaráda okolo přistání letadla China Eastern, ve které Babiš veřejně děkoval Zemanovi a Tvrdíkovi, nám ale dává relativně dobrou představu, jak bude vysoký. Je skutečně fascinující jak čínská propaganda dokázala přetvořit během pár týdnů image země z původce viru na globálního spasitele. Rozšíření těchto pohádek do veřejné debaty nesmíme připustit. A ještě lépe, musíme udělat vše proto, aby bylo Česko ve výrobě ochranného materiálu samostatné a nemuselo se spoléhat na pomoc vrtkavých diktatur, které za žádnou cenu nedávají pomoc zadarmo. 

3. Rusko-Čínská dezinformační mašinerie se snaží zbavit viny
Rusko využívá jakékoliv globální krize, aby oslabilo Západ a oslabilo demokratické státy. Tentokrát Čína využívá ruské dezinformační mašinerie a aktivně šíří falešné zprávy dál, aby se zbavila viny za zatajování informací, které umožnily rozšíření viru do celého světa. Zprávu o tom, že koronavirus byl do Wu-chanu zavlečen zlovolnými Američany citovalo například čínské ministerstvo zahraničních věcí. Z Evropských politiků rétoriku svědomitě převzalo třeba silně pročínské Srbsko. A podle monitoringu českých elfů už ho přebírá i naše dezinformační scéna. 

4. Čínský a Ruský klientelismus je útokem proti naší demokracii
Je nová doba. Čínská vláda se teď místo partnerské vlády baví jen se soukromými firmami, pofidérními lobbisty či politiky, které si sama vybere. Kellner se tváří, že zachraňuje Česko importem roušek. Nejedlý zase, že díky jeho diplomatickému umu mohlo letadlo se zdravotními pomůckami přistát v Rusku. Hamáček tomu tleská a zbytek vlády v čele s Babišem se štosuje jako uvítací výbor pro čínské letadlo na Ruzyň. Copak nikomu z nich nedochází, že jde o snahu zdiskreditovat jejich důvěryhodnost jako demokraticky zvoleného tělesa? Vlády zemí mají o vládní politice jednat zase jenom s vládami zemí jiných. Toto je chování diktátorských velmocí pohrdajících naší demokracií, a tak by se k němu mělo přistupovat.

5. Čína blokuje Tchaj-wan aby vstoupil do WHO a pomohl řešit krizi
Opatření, která Tchaj-wan přijal v boji proti koronaviru jsou jedny z nejúspěšnějších. Tchaj-wan může vládám po celém světě poskytnout mnoho cenného know-how jak chránit životy. Bohužel se to neděje v plné míře, protože Čína blokuje členství Tchaj-wanu ve Světové zdravotnické organizaci. Místo slepého obdivu k čínské schopnosti bojovat s virem přijímáním drastických a nedemokratických opatření, by bylo na místě ptát se, proč svoje nesmyslné a sobecké geopolitické aspirace klade před záchranu lidských životů po celém světě.

6. Česko-čínské vztahy byly v krizi z dobrých důvodů
Před vypuknutím světové epidemie byly česko-čínské vztahy na pokraji krize. A vinu na tom nesli svou odpudivou šikanou sami komunisté v Pekingu. Čínská ambasáda v Praze napsala výhružný dopis šéfovi senátu J. Kuberovi, manipulovali s vyjádřením Andreje Babiše na oficiálních stránkách ambasády a naslibovali miliardy investic, které nikdy nedorazily. Čína se opakovaně prokázala jako nespolehlivý partner v obchodu a šikanující soupeř v diplomacii. Veřejně se dokonce začalo mluvit o výměně čínského velvyslance, což podpořil i sám premiér Babiš. Toho samého člověka, kterého teď premiér chválí kudy chodí. Naše společnost nesmí na veškeré tyto křivdy a “podpásovky” kvůli intenzivní čínské propagandě a falešné přátelské pomoci v podobě dodávek humanitární pomoci jen tak snadno zapomenout.

7. Praha se v čele se Zdeňkem Hřibem stala obětí čínské zlovůle
Pojďme jednou provždy odmítnout směšné bajky o tom, že politika Prahy v čele se Zdeňkem Hřibem zavařila česko-čínské vztahy svým nepřátelským chováním, které teď musí úderná jednotka Tvrdíků, Hamáčků, Zemanů a dalších sociálních demokratů zachraňovat. Magistrát chtěl odpolitizovat sesterskou smlouvu vypuštěním odstavce o nedělitelnosti Číny, nesmyslně naroubovaného do partnerství dvou měst. Peking v hysterické reakci na to od celé smlouvy odstoupil a čínská komunistická vláda pak ještě navíc zrušila koncertní turné naší filharmonii a několika hudebním tělesům. Praha není viník, ale názorná ukázka toho, jak funguje čínská zlovůle! 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Lipavský

Štítky: #čína #Jan Lipavský #koronavirus #Zahraničí/Svět #zahraniční záležitosti

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.