Komentáře

Mikuláš Ferjenčík: Na čem pracují Piráti v době krize?

23. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Hodně lidí se nás teď ptá, na čem pracujeme, co pro ně teď Piráti dělají. Ve středu jedenáctého března sněmovna odhlasovala ukončení standardní schůze z důvodu koronavirové krize. Jak fungujeme od té doby? Zkusím to osvětlit.

ferjencik-rouska

Okamžitě po ukončení schůze jsme si rozdělili klíčové odpovědnosti a začali jsme pracovat na návrzích.

Já řeším finance - už v pondělí před týdnem jsme vládě poslali šest opatření, která navrhujeme dělat:

1) Odpustit zasaženým firmám odvody státu z práce
2) Odpustit odvody OSVČ
3) Prodloužit ošetřovné a rozšířit ho i na OSVČ
4) Umožnit i menší bezúročné půjčky
5) Usnadnit kurzarbeit, posílit spoluúčast státu
6) Nemocenskou za lidi v karanténě musí hradit stát

Dnes už jsou všechna tato opatření v běhu a kolegové podobným způsobem řeší další oblasti. Petr Třešňák zdravotní aspekty epidemie, například průših s ochranými pomůckami, Olga Richterová sociální opatření, například mezery ve vládních opatřeních, kterými propadávají statisíce lidí, Martin Jiránek pomoc firmám, Vojtěch Pikal návratovou politiku pro cizince, kteří přijdou o práci, Tomáš Martínek komunikaci s bankami, aby odložili splatnost hypoték, Honza Lipavský agreguje dobré nápady z ciziny, Lukáš Kolářík řeší dopad epidemie na lidi v exekucích, Lukáš Bartoň s Lenkou Kozlovou situaci ve školství, Radek Holomčík zemědělství, Jakub Michálek pomáhá vybírat priority, které přednostně zpracovává náš analytický tým, Ivan Bartoš jedná s premiérem a shromažďuje podklady pro toto jednání napříč rezorty. Kdo nemá velké množství agendy sám, pomáhá vytíženějším kolegům, podobným způsobem nasazujeme i nevyužité asistenty poslanců na oblasti, které běžně nedělají, ale teď není zbytí.

Fungujeme plně digitálně - porady máme přes videokonference, nebo přes audiokonference, pracujeme kontinuálně, já jsem měl několik telekonferencí přes víkend, hodně telefonujeme, hodně sdílíme dokumenty. Rozdíl proti běžnému fungování je ten, že spousta našich návrhů se sice realizuje (což při běžném fungování sněmovny bohužel neplatí), ale nemáme přímý doklad toho, že to bylo na náš návrh. Podobné věci navrhují i odborníci zvenčí, další opoziční strany, průmyslové asociace atp.

Jaké jsou naše nejbližší kroky?
Chystáme se na zítřejší jednání výborů a sněmovny, kde se nejspíše budou schvalovat krizové zákony, mimo jiné odložení EET, které jsme minulý týden pomohli prosadit na rozpočtovém výboru.

Připravujeme další balíček našich návrhů pro jednání předsedů stran s premiérem. Velký důraz budeme klást na opatření směřovaná na lidi, kteří propadají nouzovou sítí státu. Lidi, co pracovali na DPP, nebo DPČ, lidi v exekucích, živnostníci, lidi propuštění ve zkušebce. Chceme po vládě, aby jasně představila za jakých podmínek se budou současné opatření naopak uvolňovat, aby lidi měli perspektivu a motivaci. Snažíme se pohlídat, aby se na úkor občanů v krizové situaci neobohacovali podvodníci, případně lidé napojení na vládu. Prověřovat budeme například chystané navýšení zemědělských dotací. Podobně se zaměříme na podmínky bezúročných půjček. Současně se ve volných chvílích zamýšlíme nad světem "po koronaviru" co všechno se může změnit k lepšímu a kde musíme zastavit změny k horšímu.

Moc všem děkuju za mraky podnětů, které denně dostáváme, snažíme se je posouvat dál. Vynechal jsem celou oblast dobrovolnictví, kterou obstarávají naši členové, protože jinak by to bylo dlouhé jak předkrizové "Čaulidi" a já se musím pustit do dalších věcí.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #koronavirus #Mikuláš Ferjenčík

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.