Reportáže

Ivan Bartoš o další schůzce opozičních předsedů s vládou: Je třeba odlehčit podnikatelům!

18. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Další schůzka premiéra a vlády s předsedy sněmovních stran se bude konat v úterý 24. března od 14:00. Dnes ráno jsem si to potvrdil s premiérem Babišem. Tentokráte budeme plně digitální.

ivan bartos-rouska

Přes zmocněnce Dzurillu, na kterého mě přesměroval premiér, jsem s kanceláří vlády domluvil možnost dálkového připojení předsedů stran a během dneška by měly všem přijít instrukce, jak si to zařídit. Pokud s tím někdo bude mít problém, stále je možnost (s odstupy a rouškami) využít pirátský jednací sál klubu, kde máme k dispozici širokoúhlou kameru a obrazovku. Zkouška spojení proběhne v pondělí. :)

Témata schůzky jsou důležitá, neboť zavedená opatření ovlivňují snad všechny aspekty života lidí i fungování naší společnosti a ekonomiky. Ministři mají návrhy opozice i Pirátů již týden k dispozici a s příslušnými ministerstvy je řešíme.

Bez debat je třeba odlehčit našim podnikatelům. 

Masivní investice do ekonomiky se dají předpokládat. V tuto chvíli je však na místě řešit především úlevy firmám a soukromníkům. Požadujeme tedy odlehčení pro zaměstnavatele v zasažených odvětvích v podobě odpuštění sociálních a daňových odvodů z práce za zaměstnance. Dále navrhujeme odpustit OSVČ bez příjmů povinné odvody a prodloužit ošetřovné a rozšířit ho i na OSVČ. Nutné je z našeho pohledu také poskytovat bezúročné půjčky i v menším objemu, než 500 tisíc korun. To už ministr Havlíček přislíbil. Musíme podpořit kurzarbeit – zvýšit podíl státu na mzdových nákladech a zjednodušit byrokracii. A v neposlední řadě chceme, aby nemocenskou za lidi v karanténě hradil stát. Na stole je také odklad náběhu 3. a 4. vlny EET. Právě ta se přitom týká živností, které opatření spojená s koronavirem zasáhly nejvíce. 

Jsem rád, že některé naše návrhy vzali ministři za své. Teď je na nich, aby navrhli komplexní balíček zákonných změn. Nejde jen o změny rozpočtu, ale celou oblast sociální – od digitální obsluhy lidí na úřadu práce, změn povinných odvodů či záloh až po úpravu dávek okamžité pomoci. 

Těším se na konstruktivní a věcné jednání, jehož výsledek nám pomůže zvládnout tuto pro všechny těžkou situaci. 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Andrej Babiš #Ivan Bartoš #koronavirus

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.