Aktuality

Koronavirus spustil vlnu dobrovolnictví. Pomáhají desítky lidí

17. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

V Trutnově, na Rychovsku, Broumovsku i v Hradci Králové začali v posledních dnech desítky dobrovolníků šít nedostatkové roušky. Nejrychlejší byli Piráti v Trutnově, kde už o víkendu ušili na 700 roušek. V krajské metropoli se začalo o něco později, ale cíle jsou ještě ambicioznější. “Během jediného dne se nám přihlásily desítky dobrovolníků a podařilo se nám domluvit spolupráci s magistrátem. V první vlně chceme vyrobit 2000 roušek a dále pokračovat,” vysvětlil koordinátor iniciativy Hradec šije roušky a pirátský zastupitel Pavel Vrbický.

rousky koronavirus

Iniciativa plánuje roušky distribuovat i po na první pohled netradičních místech jako jsou supermarkety. "V první řadě chceme roušky distribuovat mezi prodavače a pokladní, kteří se denně bez roušek setkávají s ohromným množstvím lidí. Dále bychom chtěli roušky dostat i k lidem pracujícím s důchodci nebo k učitelkám v mateřských školkách,” přiblížil nejbližší kroky iniciativy Vrbický. Výdejní místo bude v pirátském centru KraPiCe na královéhradeckém Masarykově náměstí. “Nehledejte v tom ale politiku. Zapojují se kolegové i z jiných stran a s výdejním místem v našem centrum souhlasí i magistrát. Důvod je prostý, je jednoduše rozpoznatelné a přímo v centru Hradce,” doplnil Vrbický. S látkami pomáhá jak magistrát města Hradce Králové, tak další obce. Dobrušská STUHA poskytla materiál na výrobu šňůrek.

Pomáhá se i v on-line světě. Za jediný den vznikl web pomahamehradci.cz, který má za cíl na jednom místě soustředit vše důležité pro dobrovolníky v Hradci Králové. “Všimli jsme si, že na Facebooku se objevila řada různých výzev a upřímná a dobrá snaha lidí se tak začala tříštit. Než spouštět pět různých dobrovolnických systémů pro pár desítek Hradečáků, je lepší vše soustředit na jedno místo,” okomentoval okolnosti vzniku webu jeho spoluautor a královéhradecký zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).

Hlavním cílem webu pomahamevhradci.cz je pomoc seniorům a zdravotně postiženým jako těm nejohroženějším skupinám virem COVID-19. Dobrovolníci by podle jeho tvůrců měli nabídnout zejména seniorům pomoc při nákupu nebo venčení psa. “Tím, že mladý člověk udělá dvakrát týdně nákup své sousedce nebo sousedovi, pomůže nejen jim, ale ve výsledku úplně všem,” uzavírá Dohnal.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Aleš Dohnal #dobrovolnictví #Hradec Králové #koronavirus #Pavel Vrbický #Trutnov

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.