Odborně

Návod jak omezit šíření koronaviru: Pomozte chránit seniory a postižené

14. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Pojďme chránit ty nejohroženější mezi námi: seniory a osoby oslabené nemocí! Jak na to? Máte-li ve svém okolí kohokoliv, kdo by vaši pomoc mohl potřebovat, nebojte se ozvat.

pomoc seniorům

Nabídněte se, že 

  • nakoupíte
  • vyvenčíte pejska
  • dojdete pro léky

Zavolejte svým příbuzným, sousedům v ohrožené věkové skupině 55+. Ujistěte se, že mají vše, co potřebují. Pokud jim cokoliv ponesete, vyhněte se kontaktu, můžete už být infikováni a ještě o tom nemusíte vědět! 

Koronavirus je specifický tím, že člověk může být nakažlivý i bez příznaků. Proto se snažte případný kontakt s možnými nakaženými omezit na nezbytné minimum.

Proč apelujeme na každého jednotlivce? 
Mechanismy státu jak zajistit ochranné pomůcky pro nejohroženější skupinu obyvatel - seniory a osoby nemocné - naprosto selhaly. Respirátory, roušky a ostatní ochranné prostředky se prostě nedají sehnat a nebude tomu jinak ani v následujících týdnech. Tohle je návod, co může UDĚLAT KAŽDÝ Z NÁS I BEZ OCHRANNÝCH POMŮCEK pro své babičky, dědečky, starší sousedy a všechny, kteří spadají do rizikové skupiny.

Velmi důležité je také jim zavolat jen tak a zeptat se, jak se mají. Karanténa může být dlouhá a sociální kontakt potřebuje každý, aby se necítil osamělý, což se stává hlavně u seniorů!

Dodržujte pravidla hygieny. 

Ruce byste si měli mýt důkladně (Představte si, že si je chcete opláchnout po tom jste sahali na chilli papričky a to předtím, než si jdete sundat kontaktní čočky. No prostě aspoň 20 vteřin). Na veřejnosti zvažte možnost použití rukavic.

  • kašlejte do rukávu
  • dodržujte pitný režim.
  • jezte ovoce a zeleninu.
  • Necítíte-li se dobře, zůstaňte doma!

Potřebujete poradit v souvislosti s akutním výskytem koronaviru?

Nonstop infolinka státního zdravotního ústavu tel.: 724 810 106 nebo 725 191 367.

V případě dotazů k léčbě, řešení nezávažných obtíží či řešení vlastní karantény kontaktujte svého praktického lékaře. Pro běžné poradenství nevolejte na tísňové linky, které by mohly být přetížené pro lidi potřebující akutní pomoc.

Při akutních zdravotních problémech kontaktujte ZZS na lince: 155.

Pokud jste se rozhodli kontaktovat tísňovou linku a máte podezření, že vaše potíže mohou být způsobeny koronavirem, prosíme, poskytujte úplné informace. Odpovídejte operátorům na všechny otázky pravdivě, nic nezatajujte, zejména tzv. „cestovatelskou anamnézu“ či kontakt s osobou, která již onemocněním COVID-19 onemocněla, či je u ní podezření, že by onemocnět mohla. Pomůžete tím také ochránit členy výjezdových skupin – záchranáře, řidiče a lékaře, kteří se při znalosti situace mohou připravit a vybavit ochrannými pomůckami.

Konzultováno s lékaři a odborníky. Podrobně na stránkách Státního zdravotního ústavu

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #koronavirus

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.